Výroba Unipetrolu připravuje stávku | E15.cz

Výroba Unipetrolu připravuje stávku

Výroba Unipetrolu připravuje stávku
Unipetrol
• 
ZDROJ: unipetrol.cz
26. března 2012 • 16:54
Ke stávkové pohotovosti České rafinérské se připojili další odboráři, ode dneška ji drží celá výrobní část Unipetrolu v Litvínově. Vyjednávání o mzdách bude pokračovat až se zprostředkovatelem, žádost o jeho určení pošlou odboráři ministerstvu práce a sociálních věcí nejpozději do 5. dubna. Informoval o tom předseda základní odborové organizace Chemopetrol Pavel Dvořák.

„V pátek obě strany konstatovaly, že již vyčerpaly všechny možnosti k nalezení oboustranně přijatelného kompromisu,“ uvedl Dvořák s tím, že požádají ministerstvo o určení zprostředkovatele dalších jednání. Rada předsedů odborových svazů dnes rozhodla o vyhlášení stávkové pohotovosti.

„Tímto krokem se do stávkové pohotovosti dostává celá výrobní část Unipetrolu v Litvínově poté, kdy k tomuto kroku přistoupila minulý týden Česká rafinérská a.s.,“ dodal Dvořák. Přesné požadavky odborů nekonkretizoval. Průměrná hrubá mzda v Unipetrol RPA se v posledních letech pohybuje okolo 34 000 korun měsíčně. Poslední údaj, který má ČTK k dispozici, je z roku 2009 a udává hodnotu 33 586 korun. Počet zaměstnanců se uvádí okolo 1700.

Unipetrol byl loni ve ztrátě, mateřský PKN Orlen vydělal

Odboráři České rafinérské tvrdí, že po několika letech stagnace chtějí alespoň mírný růst mezd, firma zase argumentuje tím, že v odvětví je špatná situace a mzdy jsou natolik vysoké, že jsou skoro na dvojnásobku průměrné mzdy. Firma zaměstnává zhruba 640 lidí a provozuje dvě velké rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!