Výrobce generik Mylan koupí konkurenční Meda, za 7,2 miliardy dolarů

Výrobce generických léků Mylan koupí švédskou farmaceutickou firmu Meda za 7,2 miliardy dolarů (172,7 miliardy korun). Mylan díky dohodě získá nové léky a přístup na další trhy.

Léky, ilustrační foto
11.2.2016 9:30   |  

Při započtení dluhu je hodnota dohody 9,9 miliardy USD. Vedení firmy Meda dohodu akcionářům doporučilo a Mylan má podporu dvou největších akcionářů, kteří vlastní zhruba 30 procent akcií firmy Meda. Transakce by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí, napsala agentura Reuters.

Akvizice posílí nabídku produktů firmy Mylan o speciální léky a volně prodejné léky. Mylan také získá napojení na nové trhy, včetně Číny, Ruska a Blízkého východu.

Tržby firmy Mylan loni činily 9,45 miliardy dolarů a tržby Meda 2,35 miliardy dolarů. Na celkových tržbách Medy mají podíl zhruba 60 procent léky na předpis. Mezi její hlavní produkty patří léky na dýchací potíže, kožní nemoci, bolest a záněty. Mylan prodává zhruba 1000 generických léků, což jsou kopie léků, kterým skončila patentová ochrana. Jejím nejprodávanějším lékem je EpiPen používaný k akutní léčbě alergických reakcí.

Na druhý pokus

Mylan se loni neúspěšně pokoušel o převzetí irské firmy Perrigo, výrobce léků, vitaminů a výživy. Po ukončení jednání uvedl, že již nalezl nové možnosti akvizic.

Mylan se již jednou pokusil koupit firmu Meda v roce 2014, jeho nabídku však tehdy Meda odmítla. Mylan vznikl ve Spojených státech, z daňových důvodů však své sídlo přesunul do Nizozemska.


Čtěte také:

Penta získala podíl ve farmaceutické firmě PrimeCell

Konsolidace farmacie pokračuje, Abbott koupí diagnostického specialistu Alere

Výrobce léků Shire chce koupit rivala Baxalta za 30 miliard dolarů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web