Výrobcům větrných turbín se daří, loni firmy zdvojnásobily svou hodnotu

Výrobci větrných turbín mají za sebou mimořádně úspěšný rok. Globální počet větrných elektráren totiž vzrostl o téměř třeinu. Veřejně obchodovatelné společnosti Vestas, Gamesa a Nordex díky tomu zdvojnásobily svou hodnotu. Letošní rok by měl být pro jejich byznys podobně úspěšný, píše Bloomberg.

Turbína ve větrném parku
4.1.2016 13:59   |  

Výrobcům větrných turbín nahrává stoupající poptávka po obnovitelných zdrojích energie, píše Bloomberg. Globálně instalovaný výkon větrných elektráren totiž v roce 2015 dosáhl kapacity téměř 64 gigawattů, což je oproti roku 2014 nárůst o 30 procent.

Díky velkému zájmu hlásí firmy razantní růst. Akcie německé společnosti Nordex za rok 2015 vzrostly o 118 procent. Dánská společnost Vestas si připsala růst akcií o 115 procent, španělská Gamesa pak o 110 procent.

V tabulce nízkoenergetických společností WilderHill New Energy Global Innovation Index obsadily zmíněné firmy druhé a čtvrté místo. Lepší hodnocení získal pouze německý producent solárních invertorů SMA Solar Technology.

Analytici očekávají, že letošní rok bude v oblasti větrné energetiky minimálně stejně úspěšný. Růst podpoří poptávka především v Brazílii a Spojených státech amerických a Indii.

Větrná energie pokryje do roku 2030 čtvrtinu poptávky v EU
Větrná energetika by mohla mít v Evropské unii nezastupitelné místo. Tvrdí to alespoň prognóza Evropské asociace pro větrnou energii (EWEA), která uvádí, že vítr pokryje do patnácti let čtvrtinu evropské poptávky po elektřině.
Jak popisuje EWEA, v souvislosti s aktuální výstavbou a plány pro nejbližší roky, do roku 2030 bude kapacita větrných parků v EU 320 gigawattů, přičemž 254 gigawattů dodají pozemní větrné elektrárny, zbylých 66 gigawattů půjde z offshore větrných parků.

Čtěte také:

Británie sází na větrnou energetiku. Rostou hlavně offshore parky

Větrná energie pokryje do roku 2030 čtvrtinu poptávky v EU

Větrná elektřina z moře roste, za pololetí se připojilo na 600 elektráren

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web