Vysocí manažeři ČEZu prodávají akcie firmy

23.3.2010 7:18   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Tři nejvyšší šéfové společnosti ČEZ zobchodovali minulý týden na pražské burze akcie své firmy za desítky milionů korun, vyplývá z informací České národní banky. Využili přitom opční program pro manažery.

Generální ředitel Martin Roman prodal 41 tisíc akcií a inkasoval 37,5 milionu korun. První místopředseda představenstva Daniel Beneš otočil 75 tisíc akcií a vydělal přes 23 milionů korun. Druhý místopředseda Tomáš Pleskač po několika obchodech drží akcie v aktuální hodnotě 86 milionů korun. Do jejich nákupu vložil asi 48 milionů.

Důvody obchodů šéfové nesdělili. „Je to výsadní věcí manažerů. ČEZ jejich rozhodnutí komentovat nebude,“ uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Opční program manažerů ČEZ je často kritizován politickými stranami. Od začátku ledna 2007 prodal například Daniel Beneš 300 tisíc akcií, za které inkasoval 308 milionů korun. Za akcie přitom zaplatil 151,9 milionů, což znamená, že vydělal přes 156 milionů korun.

Momentální zisk Martina Romana z opčního programu odhadují odborníci na 589 milionů korun. Toto číslo se ještě bude měnit, k prodeji mu zbývá přes 380 tisíc akcií.

Trh obvykle na manažerské obchody reaguje velmi citlivě. Mohou totiž naznačovat zhoršení situace firmy. V tomto případě ale nemají manažeři k prodeji akcií podle analytiků žádný významný motiv. „Tento nákup nebude trh vnímat jako významný signál,“ spekuluje Petr Novák ze společnosti Atlantik FT. Akcie společnosti ČEZ včera oslabila o necelé procento na 897 korun.

Podle analytiků může být důvodem prodeje financování dříve nakoupených akcií nebo i inkaso výnosů z prodeje akcií, které po šesti měsících držení na účtě nespadá do daňově zatížených transakcí.

Přesto zpráva o manažerských obchodech s akciemi ČEZ nepřichází v dobrý čas. Ze statistik agentury Bloomberg totiž vyplývá, že akcie ČEZ se pohybují poslední dobou poměrně ve velmi úzkém cenovém rozpětí a že klesají objemy obchodů. „Investoři se nyní zdráhají více obchodovat s akciemi především kvůli nejasnému možnému zásahu státu do chodu firmy,“ řekl analytik Capital Partners Jiří Zendulka. Tlaky politiků na změnu vedení firmy a možné zásahy do dividendové politiky se odrážejí v klesajícím zájmu o akcie ČEZ. Zatímco celkové denní objemy v lednu a únoru 2010 byly ještě zhruba na průměru roku 2009, v březnu se denní zobchodovaný objem snížil v průměru zhruba o půl miliardy korun. A manažerské obchody s akciemi ČEZ podle mínění expertů trend spíše podpoří.

Ze záznamů ČNB vyplývá, že první místopředseda představenstva ČEZ Daniel Beneš uplatnil nejdříve 17. března opci na 75 tisíc akcií ČEZ za 594 korun za akcii, tedy celkem za 44,6 milionu korun. Obratem ale prodal 37 500 akcií na burze za cenu 914 korun za kus a 18. března pak dalších 37 500 kusů za cenu 908 korun za kus, celkem za 68,325 milionu korun. Výdělek tak činil 23,775 milionu korun.

Další vysoký manažer ČEZ – druhý místopředseda představenstva Tomáš Pleskač – postupoval podobně. Na začátku března nejprve uplatnil opci k nákupu 70 tisíc akcií, z níž během dvou transakcí uprostřed měsíce prodal celkem 52 500 akcií. To mu vyneslo téměř 48 milionů korun. Mezitím ale Pleskač uplatnil další dvě opce po 75 tisících akcií v hodnotě 97,65 milionu korun.

Podle dat ČNB obchodoval v březnu i ředitel ČEZ Martin Roman, když 17. března prodal na burze 41 tisíc akcií za cenu 914 korun za kus.

„Opatrnost pro včerejší seanci nebyla pro ČEZ neznámým pojmem, když negativně zapůsobila právě informace, že management prodává akcie společnosti,“ konstatoval Zendulka. Akcie firmy včera na burze uzavřely oproti páteční konečné ceně o 0,6 procenta slabší na 897,10 koruny za kus. Podle mínění expertů mohlo ale cenu akcií ČEZ srazit i poslední změněné investiční doporučení od Goldman Sachs. Analytici banky totiž ještě ke konci minulého týdne upravili investiční doporučení pro akcie ČEZ, když ze stupně „nakupovat neutrálně“ změnili doporučení na „buy/cautious“, tedy „nakupovat opatrně“, při zachování cílové ceny 1200 korun za akcii ČEZ.

ČEZ hledá partnery pro zvýšení produkce elektrárny ve Varně

ČEZ hledá partnery, kteří by s ní spolupracovali na plánu zvýšit produkci uhelné elektrárny v bulharské Varně. Například může jít o dodavatele uhlí. Neznamená to však nutně, že by firma chtěla elektrárnu prodat, uvedl ČEZ. Společnost má v plánu vybudovat ve Varně paroplynový blok. Rozhodnout se má v říjnu. Výstavba bloku o výkonu 880 megawattů má přijít v přepočtu na 20,4 miliardy korun.


Sledujte české akcie online na E15.

Autor: Pavel Daniel, Robert Zelenka

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web