Vzniká konkurenční plán záchrany ČKD Kutná Hora

2.5.2011 8:57   |  

Bitva o slévárenskou firmu ČKD Kutná Hora, která je v insolvenčním řízení a měla by projít reorganizací, se vyostřuje. Záchranný plán, s nímž přišli neznámí ukrajinští investoři, naráží na pochybnosti dalších věřitelů. A vzniká konkurenční záměr, za nímž stojí velký investor působící v Evropě, který má podporu v Rusku. Deníku E15 to potvrdil zdroj z řad právníků, kteří se podílejí na přípravě investice.

Firma Integrated rail-casting company, za níž stojí Ukrajinci, nabídla 485 milionů korun za sto procent ČKD Kutná Hora, konkurenční projekt údajně počítá s investicí zhruba o sto milionů korun vyšší. Podle zdroje E15 by měl alternativní plán zahrnovat garance včetně byznys plánu a závazku zachování pracovních míst. Výroba by měla dosáhnout minimálně předkrizové úrovně, počítá se s novou technologií a odbytem v Evropě, Rusku a USA. O možnostech reorganizace budou jednat věřitelé už zítra.

Mezi ruskými věřiteli kutnohorské slévárny figurují firmy, které podnikají v oblasti nákladní železniční dopravy – RKTM, Alta a Rail Group. Právě železniční přepravci patří ke klíčovým odběratelům výrobků z Kutné Hory, například podvozků pro vagony.

Za původním ukrajinským projektem stojí podle zveřejněných, ale nepotvrzených informací ukrajinský hutní a průmyslový konglomerát DTEK. Vedení ČKD Kutná Hora uvádí, že navzdory dvouletým finančním potížím má firma dostatek objednávek. Proto také Krajský soud v Praze povolil reorganizaci a neposlal slévárnu do konkurzu. Firma loni prodělala přes 165 milionů korun.

Úpadek a reorganizaci soud vyhlásil na popud čtyř věřitelů – firem Tepelná zařízení Fík, Ideal-Trade Service, Trojek a Raw & Refined Commodities. Posledně jmenovaná společnost je napojena právě na ukrajinskou korporaci DTEK.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web