Westinghouse prý po účetním skandálu Toshiby čekají masivní odpisy | E15.cz

Westinghouse prý po účetním skandálu Toshiby čekají masivní odpisy

Westinghouse prý po účetním skandálu Toshiby čekají masivní odpisy
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Japonský konglomerát Toshiba chystá odpisy hodnoty americké dceřiné společnosti Westinghouse, která působí v oblasti jaderné energie, ve výši až 200 miliard jenů (43,7 miliardy korun). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Podle jednoho ze zdrojů současný generální ředitel Masaši Muromači rezignuje na svoji funkci.

Toshiba loni přiznala nesrovnalosti v účetnictví. Ukázalo se, že od fiskálního roku 2008/2009 nadhodnotila svůj zisk o celkem 155 miliard JPY. Účetní skandál se stal v Japonsku největší od účetních manipulací firmy Olympus z roku 2011.

Obavy o finanční zdraví Toshiby a možných odpisů kolují mezi investory již nějakou dobu. Toshiba minulý měsíc uvedla, že provádí zátěžový test, který má zjistit, zda bude muset učinit odpisy ve své jaderné divizi. Obliba jaderné energie od roku 2006, kdy Toshiba koupila Westinghouse, výrazně klesla, zvláště po jaderném neštěstí ve Fukušimě.

Firma uvedla, že zátěžové testy ještě nedokončila. K rezignaci Muromačiho se odmítla vyjádřit.

Muromači stanul v čele konglomerátu loni v červenci poté, co jeho předchůdce a dalších několik nejvyšších představitelů firmy rezignovali kvůli jejich úloze v účetním skandálu. V září pak uvedl, že neplánuje zůstat ve funkci dlouho a že chce předat funkci svému nástupci poté, co se ujistí, že firma je na cestě k oživení. Podle japonského listu Sankei chce Muromači zůstat ve funkci do června.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!