Za podporu obnovitelných zdrojů Česku pokuta nehrozí

Česku nehrozí pokuta od Evropské komise za vyplácení podpory provozovatelům obnovitelných zdrojů energie. Tvrdí to ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Podle Kuby sice Evropská komise ještě nedokončila notifikaci zákona, který podporu stanovuje, problém ale není ve věcném obsahu. Kuba uvedl, že byl pouze zpožděn celý proces, což potvrdila i samotná Evropská komise.

 fotovoltaika
24.4.2013 17:44   |  

„My v tuhle chvíli sice legislativně nemáme dokončen ten proces notifikace, ale tu podporu vyplácíme především proto, abychom naplnili cíle Evropské komise, a to je využívat určitá procenta energie z obnovitelných zdrojů,“ prohlásil Kuba. „Nemáme žádný technický problém, na kterém bychom se s komisí neshodovali, je to pouze časový fenomén a my předpokládáme, že ten proces notifikace bude dokončen velmi časně,“ zdůraznil a podotkl, že notifikace není dokončena ani v případě Německa a že zpoždění není nijak neobvyklé.

Mluvčí Antoine Colombani také potvrdil, že Evropská komise se věnuje české podpoře obovitelným energiím jen pro letošní rok, ale ne pomoci v předcházejících letech. Zprávy o tom, že by komise označila nějaké minulé dotace za nepovolené, nejsou správné, řekl.

Internetový deník Insider uvedl, že příspěvek pro obnovitelné zdroje může být považován za nedovolenou státní podporu. Server napsal, že Česku kvůli tomu může hrozit pokuta v řádu miliard korun.

„Pokuta v žádném případě nehrozí,“ reagoval Kuba. I kdyby notifikace navzdory jeho očekávání dokončena nebyla, bylo by podle ministra možné za nedovolenou podporu označit pouze malou část vyplácených veřejných prostředků. „Je to jen malá část, která se v žádném případě nerovná miliardám,“ řekl Kuba.

„Naším cílem bylo naplnit procenta získávání energie z obnovitelných zdrojů, což Evropská unie stanovila jako cíl. Bez té podpory by to reálně nebylo možné,“ uvedl ministr ke státní podpoře obnovitelných zdrojů. „Na druhou stranu se snažíme, aby ty procesy byly nastaveny tak, aby z veřejných prostředků nevznikal někde zbytečný zisk,“ dodal.

Česko vyplácí ze státního rozpočtu 11,7 miliardy korun na podporu obnovitelných zdrojů energie. Dalších více než 30 miliard platí spotřebitelé v rámci ceny elektřiny.


Čtěte více:

Výraznou státní podporu dostalo přes 3000 slunečních elektráren

ERÚ prověří solární elektrárnu Ralsko

Účet za podporu fotovoltaiky se vyšplhá až na bilion korun

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web