Zahraniční obchod zklamal, prohloubil se deficit s ropou | E15.cz

Zahraniční obchod zklamal, prohloubil se deficit s ropou

ČTK

Zahraniční obchod Česka skončil v únoru přebytkem 17,9 miliardy korun, meziročně byl ale o dvě miliardy korun nižší. Bilanci zahraničního obchodu nepříznivě ovlivnilo hlavně meziroční prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem, základními kovy a počítači. Kladný vliv naopak mělo snížení deficitu chemických látek a přípravků. Vyplývá to z předběžných výsledků Českého statistického úřadu.

Meziroční růst vývozu i dovozu zpomalil. Dovoz se zvýšil o 1,2 procenta na 263,3 miliardy korun a vývoz o 0,4 procenta na 281,2 miliardy korun. V lednu dovoz rostl o osm procent a vývoz o 6,7 procenta.

Schodek obchodu s ropou a zemním plynem se v únoru meziročně zvýšil o 2,9 miliardy korun. U obchodu se základními kovy byl deficit vyšší o 1,3 miliardy korun a u počítačů, elektronických a optických přístrojů o jednu miliardu korun. Přebytek bilance ostatních dopravních prostředků se pak snížil o 1,4 miliardy korun, elektrických zařízení o 1,2 miliardy korun a motorových vozidel o 0,7 miliardy korun.

Čínská nákupní galerie Aliexpress dobývá Česko

Deficit bilance chemických látek a přípravků byl proti loňskému únoru nižší o 3,2 miliardy korun. Přebytek bilance stojů a zařízení se zvýšil o 1,8 miliardy korun.

Zahraniční obchod Česka se státy Evropské unie skončil přebytkem 55,6 miliardy korun, meziročně tak byl o 1,6 miliardy vyšší. Schodek obchodu se státy mimo unii se prohloubil o 3,8 miliardy na 35,9 miliardy korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!