Zastavení statní podpory solárním elektrárnám nemusí znamenat jejich konec

Ukončení státní podpory nových fotovoltaických elektráren solární byznys v Česku nezastaví. Změní se však účel elektráren – nebudou vznikat pro prodej elektřiny, ale pro úsporu nákladu. Oznámila to Česká fotovoltaická asociace (ČFA).

solární panely
14.8.2013 14:49   |  

Zastavení podpory pro solární elektrárny uvedené do provozu po 31. prosinci 2013 navrhuje zákon, který budou v pátek schvalovat poslanci ve třetím čtení.

Rychlejší návratnost investic lze očekávat u větších instalací

„Jediným ekonomickým efektem provozu fotovoltaických elektráren bude od roku 2014 úspora nákladů na elektřinu,“ řekl tajemník ČFA Tomáš Baroch. „Při splnění určitých podmínek bude v roce 2014 možné, aby tyto fotovoltaické instalace byly konkurenceschopné a měly návratnost kolem deseti let i bez státní podpory,“ doplnil. Podle něj se to týká hlavně větších instalací na střechách průmyslových podniků.

U solárních panelů umístěných na střechách rodinných domů by podle něj návratnost delší. „Fotovoltaické panely mají životnost kolem 30 let,“ podotkl ale Baroch. Podle něj by se tak i v případě rodinných domů vrátila investice zhruba v polovině životnosti panelu.

Podnikatelská licence je zbytečná, upozorňuje ČFA

Baroch ale kritizoval, že majitelé solárních panelů musí mít licenci pro výrobu elektřiny. V situaci, kdy solární elektrárna slouží jen k úspoře elektřiny, a ne k jejímu prodeji, to je podle něj nadbytečné. „Chceme odstranit zátěž v podobě podnikatelské licence pro nové fotovoltaické elektrárny, které už nebudou podporované,“ řekl Baroch.

ČFA také kritizuje návrh na prodloužení soláního odvodu pro elektrárny uvedené do provozu v roce 2010. Na výnosy takových elektráren byla uvalena daň ve výši 26 procent. Ačkoliv měla skončit letos, v návrhu zákona se počítá s jejím prodloužením na neurčito, ovšem při snížené sazbě deset procent.


Čtěte také:

Solárníci si stěžují na tropické teploty, snižují výkon elektráren

Zájem o solární elektrárny spadl letos na polovinu

Autor: čtk, pav

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web