Želivka řeší, jak se obejde bez stamilionové dotace na modernizaci

Představenstvo akciové společnosti Úpravna vody Želivka zadalo studii, která by měla odpovědět na otázku, jak vyřešit výstavbu technologie předčištění a rekonstrukce filtrace vody pro vodní nádrž Želivka bez stamilionové evropské dotace. Podklady pro další postup firmy by měly být hotové do poloviny letošního roku.

Vodní nádrž Želivka
18.3.2013 8:26   |  

Žádost o dotaci vedení Úpravny vody zrušilo loni v prosinci. Rozhodnutí tehdy předsedkyně představenstva Želivky Jana Černá zdůvodnila obavou o to, aby se společnost nedostala do červených čísel v důsledku projektu, o kterém nemá představenstvo, dozorčí rada ani akcionáři stoprocentní informace.

Nová studie má podle Jany Černé posoudit možné varianty postupné realizace investičních opatření a rozložit potřebu finančních prostředků do etap a delšího časového období. „Takové řešení velice pravděpodobně existuje a studie by měla poskytnout kvalifikované podklady,“ sdělila serveru E15.cz.

Jedním z důvodů je podle Černé také obava, že v dalším plánovacím období od roku 2014 u podobných investičních akcí nebudou k dispozici dotace z prostředků Evropské unie, a bude je možné pokrýt jen z vlastních zdrojů případně doplněných úvěrovým zajištěním.

Rozhodnutím o dotaci nepožádat byl nemile překvapen pražský radní Radek Lohynský. Vedení firmy poslal v prosinci kvůli tomu i dopis, kde je od odstoupení odrazuje.

„Analýza prokázala, že časový prostor pro realizaci této akce v rámci 34. výzvy Operačního programu Životního prostředí téměř vylučuje realizovat celou investici tak, aby bylo možné uplatnit nárok na dotaci a získat ji,“ uvedla Černá. Přitom investice bez dotační podpory v navrženém a uvažovaném rozsahu přesahovala podle Černé svými nároky na investiční zdroje přijatelné finanční zatížení investora.

Vodní dílo Želivka-Švihov vzniklo ve druhé polovině šedesátých let. Od 1. února 1973 zásobuje pitnou vodou hlavní město Praha a velkou část Čech. Akcionáři Úpravny vody Želivka jsou Praha a 63 obcí, z nichž největší jsou Beroun, Kladno, Havlíčkův Brod nebo Pelhřimov.


Čtěte také:

Želivka vzdala boj o evropskou dotaci na miliardovou investici

Praha vezme PVK vodní zdroje, firma přesto městu nabízí peníze na čistírnu


Autor: čap

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web