Zisk ruského přepravce ropy Transněfť vzrostl o pětinu, díky poplatkům | E15.cz

Zisk ruského přepravce ropy Transněfť vzrostl o pětinu, díky poplatkům

Zisk ruského přepravce ropy Transněfť vzrostl o pětinu, díky poplatkům
Potrubí připravené pro stavbu ropovodu
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Čistý zisk ruského monopolního provozovatele ropovodů Transněfť v prvním čtvrtletí stoupl o 19 procent na 75,6 miliardy rublů (27,4 miliardy korun). K růstu přispěly hlavně vyšší příjmy z poskytování služeb.

Příjmy vzrostly o 1,2 procenta na 204 miliardy rublů. Hlavním zdrojem příjmů firmy jsou poplatky za přepravu ropy a ropných produktů prostřednictvím široké sítě ropovodů, napsala agentura Reuters. Příjmy z poskytování přepravních služeb u ropy vzrostly o 8,9 procenta a u ropných produktů o 19,5 procenta. Příjmy z prodeje ropy však klesly o 29,5 procenta, hlavně kvůli nižším příjmům z vývozu kvůli vývoji kurzu dolaru.

Objem dodávek ropy se ve čtvrtletí snížil o 0,6 procenta na 119,4 milionu tun. Objem dodávek ropných produktů naopak stoupl o 3,7 procenta na 8,4 milionu tun.

Transněfť je monopolním provozovatelem sítě exportních ropovodů. Přes ně pak vyváží surovinu podle objednávek vývozců. Firma byla založena v roce 1993 a vlastní největší systém ropovodů na světě o celkové délce téměř 50 tisíc kilometrů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!