ZKL prodá areál bývalého hanušovického závodu, výroba dílů pro Volkswagen byla ztrátová | E15.cz

ZKL prodá areál bývalého hanušovického závodu, výroba dílů pro Volkswagen byla ztrátová

9. října 2016 • 11:30

Strojírenský koncern ZKL prodá areál bývalého hanušovického závodu, který musel zavřít letos na jaře. Firma už má první zájemce. Podle generálního ředitele ZKL Jiřího Prášila jde o firmy, které na místo přinesou nový výrobní program.

 

 

Společnost ZKL v Hanušovicích dělala speciální trubky pro chlazení a palivové systémy motorů určené pro automobilový průmysl. Zhruba 90 procent produkce směřovalo do skupiny Volkswagen. Podle Prášila byl ale hanušovický podnik ztrátový.

"Výroba dílů pro Volkswagen byla ztrátová z důvodu požadavků na snižování cen ve výši osm až sedm procent pololetně. Náš zákazník odmítl redukovat toto snižování cen, mělo to pokračovat dál," uvedl k důvodům uzavření podniku Prášil.

ZKL spustí výrobu v Indii příští rok, investuje skoro čtvrt miliardy

O práci v Hanušovicích přišlo 400 lidí. ZKL má v Česku ještě dva závody, hlavní v Brně a pobočku v Klášterci nad Ohří. Na obou místech vyrábí ložiska. Podle Prášila část zaměstnanců přešla jinam, ale vzhledem k vzdálenosti od Hanušovic to byli jen jednotlivci.

ZKL většinu svého zboží vyváží. Celkem exportuje do 74 zemí, firma má nyní po světě 220 zákazníků. V Indii eviduje aktuálně největší obrat, roste ale i na Dálném východě nebo v Jižní Americe. Podle Prášila se letos jeví pozitivně i vývoj v západní Evropě, zmínil Španělsko a Německo.

Firma letos plánuje zisk 112 milionů, což je zhruba dvojnásobek loňského výdělku. Loni ZKL zvýšila obrat na 1,5 miliardy korun. Ten ale letos klesne kvůli uzavření závodu v Hanušovicích, kde už se ložiska nedělala. ZKL tak zůstávají dva výrobní závody v Brně a Klášterci nad Ohří. Koncern zaměstnává kolem 700 lidí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!