Zlevní elektřina? ERÚ sníží kritizované poplatky za distribuci

aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) chce v příštím roce snížit poplatky za distribuci elektřiny, a to zhruba o deset procent. Zlevnění distribučních poplatků, jejichž výše je často kritizovanou složkou celkové ceny elektřiny, tak může snížit i ceny pro koncové odběratele.

ilustrační foto
12.8.2013 17:39   |  

Cena elektřiny pro koncové zákazníky se skládá z ceny silové elektřiny, kterou určují jednotliví obchodníci na základě svých nákupů na trhu, a z regulované složky. O výši regulované složky ceny, která zahrnuje právě i poplatky za distribuci elektřiny a také za výrobu z obnovitelných zdrojů, rozhoduje ERÚ. Regulovaná složka tvoří zhruba 55 procent koncové ceny proudu.

O výši a oprávněnost distribučních poplatků se vedou dlouhodobě spory. Některé studie uvádějí, že na celkové ceně elektřiny pro domácnosti se poplatek za distribuci podílí až ze 48 procent (14 procent pak tvoří podpora obnovitelných zdrojů) a jsou tak výrazně vyšší než je průměr EU. Jiné studie oponují, že poplatky za přenos a distribuci jsou na srovnatelné úrovni jako v jiných evropských zemích.

„Bavíme se o regulované složce, což určuje regulátor. Takže u distribuce očekáváme desetiprocentní snížení ceny. Což je hodně,“ řekla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková po jednání výboru. Předtím poslancům oznámila, že u velkých spotřebitelů by snížení poplatku za distribuci elektřiny mohlo vést ke snížení celoročních nákladů až o 35 milionů korun.

Regulační úřad již na počátku srpna oznámil, že distribuční poplatky se od příštího roku sníží také u plynu. Úřad se po jednáních s distribučními společnostmi dohodl na snížení poplatku o pět procent. U plynu má ale regulovaná složka ceny menší dopad na to, co platí koncoví zákazníci, protože tvoří jen asi pětinu celkové ceny.


O energetice čtěte více:

Za průměrný plat si Češi koupí o polovinu méně elektřiny než v roce 1995

Poplatky za přenos elektřiny jsou v Česku pod evropským průměrem

Akcie ČEZu spadly na osmileté dno, důvodem jsou ceny elektřiny

ČEZ pokračuje v přípravách na stavbu nového bloku Dukovan


Autor: čtk, jih

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web