Zpomalování čínské ekonomiky zasáhlo zisky velkých strojíren | E15.cz

Zpomalování čínské ekonomiky zasáhlo zisky velkých strojíren

Zpomalování čínské ekonomiky zasáhlo zisky velkých strojíren
Stavební jeřáb Zoomlion
• 
ZDROJ: CC BY 2.0

ČTK

Zpomalování čínské ekonomiky si vybralo daň na hospodaření velkých čínských výrobců stavební techniky Zoomlion Heavy Industry Science a Sany Heavy Industry. Zoomlion se během prvního pololetí propadl do čisté ztráty skoro 310 milionů jüanů (téměř 1,2 miliardy korun), zatímco loni ve stejném období měl zisk 900,1 milionu jüanů. Firmě Sany v pololetí klesl čistý zisk o skoro 76 procent na 335 milionů jüanů (asi 1,3 miliardy korun).

Čínští výrobci těžké techniky začali v minulosti expandovat, když Peking za finanční krize v roce 2008 zavedl soubor rozsáhlých podpůrných opatření. Nyní se ale tyto firmy potýkají s nadbytkem neprodaného zařízení a závodů, které nepotřebují.

Na oživení těžkého strojírenství podle znalců odvětví nemusí stačit ani investice za zhruba 40 miliard dolarů, které Peking slíbil na podporu projektu takzvané Hedvábné stezky. Tato iniciativa, zaměřená na propojení asijských a evropských trhů, má zahrnovat zejména ambiciózní rozvoj infrastruktury včetně nových železničních koridorů, dálnic, elektrických rozvodných sítí a soustav plynovodů a ropovodů ve střední, jižní a západní Číně s dosahem až do Ruska, Řecka a Ománu.

„Na trhu je teď příliš mnoho strojů,“ řekl nedávno agentuře Reuters šéf společnosti Zoomilon Čan Čchun-sin. Dříve podle něj firmy před velkými infrastrukturními projekty obvykle získávaly zakázky, teď ale nedostávají skoro žádné, i když se rozjíždí i několik projektů zároveň.

Katastrofalní dlouhodobý propad

Tržby z prodeje stavebních strojů v Číně loni dosáhly jen 17 miliard dolarů, což je ve srovnání s rokem 2011 méně než polovina. Letos podle odhadů dál klesnou a dosáhnout jen asi 13 miliard dolarů. „Vůbec není přehnané tvrdit, že čínský trh je uprostřed katastrofálního dlouhodobého propadu,“ řekl na nedávné oborové konferenci předseda strojírenské firmy Guangxi LiuGong Machinery Ceng Kuan-kan.

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle oficiálních dat vzrostla o sedm procent. Někteří ekonomové ale o přesnosti tohoto údaje pochybují. Čínský premiér Li Kche-čchiang navzdory rostoucím obavám o zdraví čínské ekonomiky v sobotu prohlásil, že čínská ekonomika roste rozumným tempem a vláda je schopna zvládnout rizika, kterým země čelí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!