Airbnb obrací. S městy už nechce bojovat, nabízí jim pomoc při vytváření regulace | E15.cz

Airbnb obrací. S městy už nechce bojovat, nabízí jim pomoc při vytváření regulace

Jan Vávra

Mnohá města zpřísňují podmínky pro zprostředkování ubytování přes aplikaci Airbnb, sama firma se jim nyní rozhodla vyjít vstříc a představila své návrhy na vytvoření pravidel svého fungování.

Dokument například navrhuje efektivnější výběr pobytové taxy. Povinnost odvádět samosprávám příslušné poplatky totiž jinak leží na pronajímatelích, ne všichni ji ovšem dodržují. Airbnb se tak nabízí, že by je zahrnul do ceníku služeb a následně městům odváděl sám. Navrhuje mimo jiné také zastropování počtu nocí, které mohou lidé v tomto typu ubytování strávit.

Podle firmy by měly návrhy sloužit jako podklad pro jednotlivé vlády a municipality zvažující regulaci tohoto typu služeb. „Chceme se zákonodárci spolupracovat,“ uvádí Airbnb.

Firma změnu přístupu manifestuje i tím, že stáhla žalobu proti městu New York za legislativu zakazující pronájem bytů na období kratší než měsíc. Zavedení podobných pravidel zvažuje také Londýn, naopak Amsterdam se již s Airbnb dohodl, že přes aplikaci nepůjde pronajímat nemovitost na více než celkem 60 dní v roce.

Bývalý vládce Novy Sarbu prodal luxusní byt v Praze u Tančícího domu

Služba funguje také v České republice, ovšem její hlavní turistický cíl, město Praha, vyhlášku upravující krátkodobé pronájmy nechystá. „Toto je otázka obecné legislativy a jen stěží můžeme komentovat to, jak soukromí majitelé domů zacházejí se svým majetkem,“ sdělil magistrát.

Kritické hlasy Airbnb vyčítají, že přispívá k růstu cen nemovitostí. Majitelé se tak prý mnohdy snaží stávající nájemníky vystěhovat a byty krátkodobě pronajímat turistům, připomíná agentura Reuters.

Jak ale vyplývá ze staršího rozhovoru šéfa Airbnb Briana Cheského s Reuters, firma si je těchto souvislostí vědoma, přestože podle něj většina nabídek na Airbnb pochází od lidí s mediánovými příjmy. Současně však přiznal, že nečekal „tak velký zájem o službu ze strany realitních kanceláří a bezohledných pronajímatelů. To je problém.“

Albert bude výrazně přidávat, mzdy pracovníků vzrostou téměř o desetinu
Co vám protikuřácký zákon všechno zakáže? Podívejte se na přehled
Ceny bydlení se čím dál více vzdalují možnostem českých domácností
Mladí hipsteři mama hotel nechtějí: žijí levně v luxusních komunách


 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!