Američané kupují ve velkém české nemovitosti, utratili 25 miliard

Na prvním místě investorského žebříčku do realit se v Česku umístily fondy ze Spojených států. Předčily německé i tuzemské investory.

Corso Court
3.3.2016 17:47   |  

Investoři z USA se loni postarali zhruba o třetinu z investic do tuzemských komerčních nemovitostí typu kancelářských a obchodních center nebo skladů. Celkový investiční objem podle dat poradenské společnosti CBRE vyskočil meziročně o 40 procent na 2,8 miliardy eur, tedy podle aktuálního kurzu na 76 miliard korun.

Americké fondy a investiční banky typu Goldman Sachs nebo Morgan Stanley byly aktivní v celém regionu střední a východní Evropy. Do jedné transakce realitní investoři ze Spojených států dali v průměru 160 milionů eur.

Právě Goldman Sachs a američtí hoteliéři Highgate Hotels koupili celoevropské portfolio hotelů značky K+K, které zahrnuje rovněž dvě nemovitosti v Praze. V obchodu se protočily stovky milionů eur. V další transakci prodal developer Skanska Property americké společnosti Invesco za 55 milionů eur nové kancelářské centrum Corso Court v Praze-Karlíně.

Nakupovali i Němci

Druhým největším nákupčím tuzemských podnikatelských realit byli Němci. Například skupina Union Investment dala za pražské obchodní centrum Palladium 565 milionů eur. Ještě nikdo nikdy víc za jedinou budovu v Česku víc nezaplatil.

„Silná expanze, kterou zažívají maloobchodní prodejci v celém regionu soudě podle jejich tržeb, bude i nadále přitahovat zájem investorů,“ uvedl Peter Wojtusiak, investiční specialista ze CBRE.

Letošní objem velkých realitních obchodů proto podle konzultantů nenaznačuje žádné zpomalení. Jediným rizikem je, že kvůli slabší výstavbě nových administrativních center nebude co kupovat.


Čtěte také:

Česko vede v realitních investicích, pomohl prodej Palladia či RPG Bytů

Byznysmeni kupují centrály svých firem

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Clintonová se stala první prezidentskou kandidátkou v historii USA

Clintonová se stala první prezidentskou kandidátkou v historii USA

Hillary Clintonová se na konvenci demokratů ve Filadelfii stala jako první žena v amerických dějinách prezidentskou kandidátkou velké politické strany. V listopadových volbách se… více

Mobilní web