Američanům hrozí krach velké investice u Brna

Americká korporace Prologis bojuje za to, aby její investice u Brna nepřišla vniveč. V soudní přetahované o lukrativní pozemky vystupuje i kyperská společnost SG Solar Green z kauzy vytunelovaných CS Fondů.

ilustrační foto
17.3.2016 6:14   |  

Jeden z největších stavitelů skladů na světě Prologis tvrdě bojuje, aby mu zůstaly pozemky v Syrovicích u Brna. Za ně již v roce 2009 zaplatil v přepočtu přes čtvrt miliardy korun. Původní vlastník, společnost Deveplan, ale zkrachoval a jeho věřitelé se domáhají, aby se parcely Prologisu vrátily kvůli údajné právní vadě kupní smlouvy do konkurzní podstaty Deveplanu. Na pozemcích mohou vzniknout sklady v hodnotě miliard korun.

„Dlužno připomenout, že veškeré indicie naznačují, že ve věřitelském výboru vystupují osoby disponující uměle vytvořenými pohledávkami, jejichž cílem je machinacemi v insolvenčním řízení způsobit podateli škodu ve výši desítek až stovek milionů korun českých,“ uvedl v jednom z dokumentů zaslaných soudu právník Prologisu Luděk Chvosta z advokátní kanceláře White & Case.

Za pozemky zaplatil Prologis přes čtvrt miliardy korun. Teď o ně může přijít.

Součástí věřitelského výboru je mimo jiné kyperská společnost SG Solar Green, dříve nazývaná Lapursa. Ta si po státu nárokovala téměř miliardové odškodné kvůli vytunelovaným CS Fondům. Rovněž další firmy vystupující v případu v roli věřitelů nemají jasné vlastníky. Skrývají se například za matkami registrovanými v Belize nebo na Gibraltaru.

Právě advokát gibraltarské společnosti Werlock Enterprises Stanislav Bodlák naopak obviňuje Američany, že přesunováním jihomoravských parcel mezi koncernovými společnostmi Prologisu a následnou likvidací těchto firem uplatnili taktiku „spálených mostů“. Cílem mělo být vyhnout se důsledkům případných soudních proher a uzmout pozemky věřitelům Deveplanu.

Soud: Pozemky do majetkové podstaty Develonu nepatří

Ještě v roce 2012 to přitom vypadalo, že má Prologis vyhráno. Vrchní soud v Olomouci rozhodl, že pozemky do majetkové podstaty Develonu nepatří. „Nicméně vzhledem tomu, že toto rozhodnutí zrušil Nejvyšší soud České republiky, není zřejmé, zda tyto patří do majetkové podstaty Deveplanu, či nikoli,“ sdělil insolvenční správce Deveplanu Miroslav Sládek.

Prologis se brání tím, že Nejvyšší soud zrušil předchozí rozhodnutí čistě z procesních důvodů. Při má v dohledné době posoudit Krajský soud v Brně.

Případ má na starosti soudce Jan Kozák. Ten se v minulosti kvůli kontroverzním insolvenčním kauzám dostal do konfliktu s někdejším ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS). Ve funkci ale nakonec neskončil. Kárný senát ho jen na půl roku potrestal odnětím příplatku za funkci místopředsedy Krajského soudu v Brně.


Čtěte také:

Prologis koupil ve střední Evropě sklady za miliardy

Průmyslovou zónu v Jenči převezme americký Prologis

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web