Architekti rozhodli o oceněních Stavba roku 2009

1.10.2009 6:57   |  

V sedmnáctém ročníku soutěže o titul Stavba roku 2009 se utkaly nejlepší projekty realizované v Česku do letošního května. Ocenění každoročně získává pětice architektonicky mimořádných děl, a to bez rozlišení pořadí. Letos sedmičlenná odborná komise, vedená architektkou Radomírou Sedlákovou z Národní galerie, vybrala komerční budovy, rezidenční projekt, dopravní stavbu i realizaci knihovny.

U Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové porota ocenila nevšední architektonické řešení s důrazem na práci s pohledovým betonem a vnitřní prostorové uspořádání.

Pražský rezidenční projekt Na Topolce získal titul Stavba roku 2009 především díky začlenění do rozmanité starší zástavby. Porota vysoce hodnotila také dispoziční řešení domu a kvalitu stavebních prací.

Obchodní centrum City Park Jihlava je podle porotců dobře zasazeno v těsném sousedství historického jádra města. Architekti zdůrazňují rovněž nápadité pojetí pěti fasád a vytvoření biokoridoru.

Nejlepší dopravní stavbou se stalo Nové spojení, které výrazně modernizuje železniční dopravu v Praze.

Kancelářský komplex Classic 7 v pražských Holešovicích získal titul díky nápadité a zároveň citlivé proměně historické stavby parního mlýna z roku 1910.

Pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství letos poprvé vyhlásila také cenu veřejnosti, o níž rozhodlo hlasování prostřednictvím webových stránech a SMS. Nejvíc se líbil rodinný dům nazvaný The Bird z podhůří Beskyd, který symbolizuje ptačí samici na hnízdě.

Celkem bylo v letošním ročníku přihlášeno 55 staveb. Porota hodnotila kromě architektonického pojetí, kvality stavebních prací a vhodnosti užitých stavebních materiálů také začlenění stavby do prostředí nebo spokojenost uživatele.

Oceněné projekty

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Autoři: Projektil Architekti
Investor: Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Bytový dům Na Topolce, Praha

Autoři: Šafer Hájek architekti
Investor: AT Development

Nové spojení Praha

Autoři: Sudop Praha
Investor: Správa železniční dopravní cesty, Stavební správa Praha

Classic 7 Business Park - I. etapa, Praha

Autoři: CMC architects
Investor: Nofim Czech Republic

Rodinný dům The Bird, Kunčice pod Ondřejníkem

Autoři: Atelier Simona
Investor: soukromá osoba

City Park Jihlava

Autoři: Kuba & Pilař architekti
Investor: CEI Building

Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web