Architekti rozhodli o oceněních Stavba roku 2009

1.10.2009 6:57   |  

V sedmnáctém ročníku soutěže o titul Stavba roku 2009 se utkaly nejlepší projekty realizované v Česku do letošního května. Ocenění každoročně získává pětice architektonicky mimořádných děl, a to bez rozlišení pořadí. Letos sedmičlenná odborná komise, vedená architektkou Radomírou Sedlákovou z Národní galerie, vybrala komerční budovy, rezidenční projekt, dopravní stavbu i realizaci knihovny.

U Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové porota ocenila nevšední architektonické řešení s důrazem na práci s pohledovým betonem a vnitřní prostorové uspořádání.

Pražský rezidenční projekt Na Topolce získal titul Stavba roku 2009 především díky začlenění do rozmanité starší zástavby. Porota vysoce hodnotila také dispoziční řešení domu a kvalitu stavebních prací.

Obchodní centrum City Park Jihlava je podle porotců dobře zasazeno v těsném sousedství historického jádra města. Architekti zdůrazňují rovněž nápadité pojetí pěti fasád a vytvoření biokoridoru.

Nejlepší dopravní stavbou se stalo Nové spojení, které výrazně modernizuje železniční dopravu v Praze.

Kancelářský komplex Classic 7 v pražských Holešovicích získal titul díky nápadité a zároveň citlivé proměně historické stavby parního mlýna z roku 1910.

Pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství letos poprvé vyhlásila také cenu veřejnosti, o níž rozhodlo hlasování prostřednictvím webových stránech a SMS. Nejvíc se líbil rodinný dům nazvaný The Bird z podhůří Beskyd, který symbolizuje ptačí samici na hnízdě.

Celkem bylo v letošním ročníku přihlášeno 55 staveb. Porota hodnotila kromě architektonického pojetí, kvality stavebních prací a vhodnosti užitých stavebních materiálů také začlenění stavby do prostředí nebo spokojenost uživatele.

Oceněné projekty

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Autoři: Projektil Architekti
Investor: Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Bytový dům Na Topolce, Praha

Autoři: Šafer Hájek architekti
Investor: AT Development

Nové spojení Praha

Autoři: Sudop Praha
Investor: Správa železniční dopravní cesty, Stavební správa Praha

Classic 7 Business Park - I. etapa, Praha

Autoři: CMC architects
Investor: Nofim Czech Republic

Rodinný dům The Bird, Kunčice pod Ondřejníkem

Autoři: Atelier Simona
Investor: soukromá osoba

City Park Jihlava

Autoři: Kuba & Pilař architekti
Investor: CEI Building

Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Plzeňská Škoda žaluje exradního Vašíčka, že očernil tramvaje pro Prahu

Plzeňská Škoda žaluje exradního Vašíčka, že očernil tramvaje pro Prahu Fotogalerie

Bývalý pražský radní za TOP 09 Jan Vašíček se pustil do kritiky sporné zakázky na dodávku škodováckých tramvají 15T pro pražský dopravní podnik. Podle něj je provoz vozů extrémně… více

Komerční prezentace

Další weby mladé fronty

Mobilní web