Bagry zbořily zřejmě největší černou stavbu Šumavy | E15.cz

Bagry zbořily zřejmě největší černou stavbu Šumavy

ČTK

Hrubou stavbu Relaxačního centra Prášily, která byla považována asi za největší černou stavbu Šumavy, rozebraly v minulých týdnech bagry. Objekt, který byl oproti původním plánům a stavebnímu povolení výrazně větší, se nelíbil obci ani správě parku. Centrum začala stavět v roce 2009 společnost Šumavské centrum zdraví, v níž figuruje vlivný advokát Miroslav Zámiška, ještě týž rok úřady stavbu zastavily. Spory kvůli centru skončily až u soudu, ten ale podle dostupných informací ještě nerozhodl.

Nyní se rozměrný objekt změnil v hromadu sutin. Obec o demolici nikdo neinformoval, řekl starosta Libor Pospíšil. „Nevím o tom nic, jen to, že se to bourá. Byla za mnou demoliční firma, ale jen mi oznámili, že to bourají, žádné oficiální rozhodnutí jsem neviděl, řekl starosta.

„Původně povolená stavba měla mít zastavenou plochu necelých 300 metrů čtverečních, ve výsledku tam investor postavil zhruba 650 metrů čtverečních,“ uvedl Ivan Adam z občanského sdružení, které proti stavbě vystupovalo. Objekt v centru obce se nelíbil správě parku ani radnici. „Stavba neodpovídala původnímu stavebnímu povolení a navíc překračovala objemově i plošně rámec regulativů územního plánu,“ vysvětlil námitky obce Pospíšil.

Co bude se sutí?

Stavební úřad v Sušici nejdřív nařídil zastavení stavby, pak zahájil jednání o jejím odstranění. Na žádost investora ale potom stavbu dodatečně povolil. Plzeňský krajský úřad ale vyslyšel odvolání odpůrců a nařídil stavebnímu úřadu obnovit řízení o jejím odstranění. Investor se proti tomu bránil a věc skončila u soudu. Podle Adama ale ještě nepadlo žádné rozhodnutí. Občanské sdružení by teď chtělo vědět, na základně jakých úředních rozhodnutí se stavba bourá. Obává se, že černá stavba se načerno i demoluje. Také na demolici musí být totiž patřičná povolení a plány. Sdružení se také obává, jak se bude v parku nakládat s tunami sutě.

Na stavebním úřadu v Sušici odmítli cokoliv o stavbě a její demolici sdělit. „Stavební úřad nenařizoval demolici. Není to demolice, je to úprava stavby v souladu s projektovou dokumentací z roku 2007,“ řekl tajemník sušické radnice Petr Novák. Stavbu prý upravuje podle původních plánů sám investor. Zámišku se nepodařilo kontaktovat.

Celostátní význam

Vedoucí oddělení stavebního odboru krajského úřadu Helena Štvánová podle dnešního deníku Dnes zapochybovala, že před lety vydané stavební povolení stále platí. „Vím, že byly určitě podané dvě žaloby. Ale o tom posledním vývoji v Prášilech slyším poprvé,“ uvedla.

Relaxační centrum Prášily před demolicíRelaxační centrum Prášily před demolicíAutor: Šumavské centrum zdraví

Likvidaci objektu vítá správa šumavského parku i aktivisté. „Odstranění stavby penzionu pana Zámišky v Prášilech, hyzdícího obec v Národním parku Šumava, je pozitivní vlaštovkou celostátního významu. Nestává se totiž, že tak velká nová stavba postavená načerno skutečně tlakem úřadů zmizí,“ řekl mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!