UniCredit Bank chystá velké stěhování

14.6.2010 7:13   |  

Banky chystají velké stěhování. Po Komerční bance si mezi novými projekty hledá sídlo i UniCredit Bank. Její poptávka téměř po 25 tisících metrech čtverečních je největší chystanou transakcí na zamrzlém kancelářském trhu v Praze. Kam zamíří stovky úředníků, má být jasné během léta. UniCredit patrně obsadí budovu Filadelfie v michelském BB Centru, jejíž výstavbu také financuje.

Čtvrtá největší tuzemská banka, UniCredit Bank, si hledá nové sídlo. Prostřednictvím realitní poradenské firmy DTZ poptává téměř 25 tisíc metrů čtverečních v nové budově. Na pražském kancelářském trhu jde aktuálně o největší zakázku. „UniCredit Bank v současné době analyzuje jednotlivé nabídky. Definitivní vyjádření k výběru by mohlo padnout během několika měsíců, pravděpodobně ne dříve než za tři měsíce,“ sdělil mluvčí banky Tomáš Pavlík.

Podle informací deníku E15 je už nyní jednoznačným favoritem tendru budova Filadelfie v pražském BB Centru, jejíž výstavbu developerská firma Passerinvest právě dokončuje. Bankou, která výstavbu projektu financuje, je právě UniCredit. Filadelfie bezmála s 30 tisíci metry čtverečními kanceláří bude jediným letos dokončeným velkým administrativním projektem v Praze. Je také jediným objektem, který developer staví spekulativně bez předem sjednaného nájemce. Banky totiž v posledních dvou letech odmítají půjčit peníze na spekulativní výstavbu. Passerinvest se k probíhajícím jednáním s UniCredit Bank odmítl vyjádřit.

Banka zároveň řeší, jak naloží se svými třemi budovami v centru Prahy. Nejpravděpodobnější je prodej kancelářských objektů v Revoluční a na náměstí Republiky. Otázkou je, zda se podaří najít kupce pro architektonicky cenný palác bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopě. „Prodat ho bude samozřejmě velice složité. Hotel tam udělat nelze, muzeum by na to nemělo prostředky. Je to památkově chráněná budova. Možná si budovu Na Příkopě necháme,“ uvedl už dříve šéf banky Jiří Kunert.

UniCredit není jedinou bankou, která chystá velké stěhování. Ve finále je tendr Komerční banky, jež chce napřesrok sestěhovat několik stovek svých zaměstnanců z neobchodních provozů. Podle dosavadního průběhu soutěže jim postaví nový objekt o 15 tisících metrech čtverečních buď firma Hochtief Development v Letňanech, anebo Finep ve Stodůlkách. Svá hlavní centra v Praze Na Příkopě a na Václavském náměstí si hodlá Komerční banka ponechat. Naopak své tři nemovitosti v Libni, Holešovicích a Vršovicích se už snaží prodat prostřednictvím poradenské společnosti Knight Frank.

Jak uvádí nejnovější zpráva realitní společnosti Cushman & Wakefield, zájem bank o pronájem nových kanceláří ožívá na řadě významných trhů. Od října 2009 do letošního března si banky v Evropě pronajaly přes 400 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Je to téměř dvojnásobek oproti předešlým šesti měsícům. Dvě třetiny transakcí proběhly v předních bankovních lokalitách v Paříži a Londýně. Největším obchodem byl pronájem 80 tisíc metrů čtverečních bance Crédit Agricole v Paříži.

Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web