Banky spustily realitní inventuru, na prodej jsou centrály i malé domy

Bankovní domy v Česku si začaly dělat pořádek ve svých realitách a těch nepotřebných se zbavují. Často jsou to menší domy v regionálních městech, k mání jsou však i lukrativní nemovitosti typu někdejší centrály UniCredit Bank v Praze na náměstí Republiky, opodál zvažuje Komerční banka prodej své centrály v ulici Na Příkopě.

Centrála Komerční banky v Praze v ulici Na Příkopě
17.12.2015 8:06   |  

„Velké banky v posledních letech již úspěšně odprodaly více nežli sto nemovitostí po celé České republice,“ uvedla Zdeňka Klapalová, ředitelka poradenské společnosti Knight Frank, která finančníkům při realitních transakcích často asistuje.
Banky o konkrétních výtěžcích z prodejů mlčí. V úhrnu však jde nejméně o jednotky miliard.

Historicky má velké portfolio nemovitostí po celé zemi Česká spořitelna. Aktuálně má více než šest stovek poboček v 628 budovách. Před pěti lety měla o čtyřicet domů více. „Rozdíl způsobila optimalizace ploch a budov, protože naším cílem je mít pobočky tam, kde je klienti opravdu využijí,“ sdělila Veronika Exnerová z tiskového centra spořitelny.

Dlouhodobě se přebytečných realit zbavuje také ČSOB. „V rámci nastaveného procesu optimalizace banka letos prodala čtyři nemovitosti, v loňském roce to byly tři nemovitosti,“ sdělila mluvčí banky Pavla Hávová.

Kamenných poboček bude méně

Realitní škatulata přitom ještě zdaleka nemusejí být u konce. Roli hraje rovněž přesun klientů na internet. „Podíl kamenných poboček se bude velmi pravděpodobně postupně snižovat ve prospěch on-line prodeje, ale v dohledné budoucnosti určitě nezmizí,“ poznamenal mluvčí tuzemské UniCredit Bank Petr Plocek.

O nemovitosti bank je zájem. „O objekty na náměstích a hlavních třídách se ucházejí místní investoři, pro které mohou mít i hodnotu zvláštní obliby. Chtějí vlastnit bankovní dům na náměstí a návratnost investice pro ně není jediné kritérium,“ dodala šéfka Knight Frank.

Atraktivní pro investory je takzvaný zpětný pronájem. Banka sice nemovitost prodá, část si ale dál pronajímá. V praxi to dělá například Komerční banka.


Čtěte také:

Banky budou muset sjednotit názvy služeb

Bankám se v Česku daří navzdory sazbám, velká pětka zadělává na rekord

Pojišťovny v Česku si začínají zvykat na prodej přes mobily a tablety

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web