Bauhaus připravuje arbitráž proti Česku

aktualizováno Rakouská společnost Bauhaus chce žalovat Česko o dvě a čtvrt miliardy korun. O připravované žalobě kvůli zastavenému projektu hobbymarketu v Brně – Ivanovicích už dopisem informovala ministerstvo pro místní rozvoj. „Právníci zpracovávají podněty pro mezinárodní arbitráž,“ řekl E15 jednatel tuzemského Bauhausu Aleš Pacal.

Bauhaus, ilustrační foto
9.12.2011 9:44   |  

„Dosavadní přímé škody, vznikající společnosti Bauhaus v důsledku nemožnosti otevřít obchodní centrum, vyčíslujeme na 7,88 milionů korun a celkovou škodu pro případ úplného zmaření naší investice odhadujeme na 2,24 miliardy korun,“ stojí v dopise, který má E15 k dispozici. „Naše společnost je odholána tyto škody důsledně vůči České republice uplatňovat i na základě smlouvy o ochraně investic, uzavřené mezi oběma zeměmi,“ pokračuje investor a žádá ministerstvo o prošetření postupu stavebního úřadu.

Spor se táhne už déle než rok. Společnost Heršpická – správa nemovitostí, která je dceřinou firmou rakouského Bauhausu, využila při výstavbě brněnské velkoprodejny benevolence českého právního řádu a místo stavebního povolení si opatřila jen certifikáty od autorizovaného investora. Podobně obcházejí stavební povolení i někteří velcí developeři. Platnost jednoho z certifikátů loni odpůrci stavby napadli u Městského soudu v Praze. Ten letos jeho účinnost už pozastavil, čímž znemožnil zkolaudování už hotové stavby. S tím ovšem Bauhaus nesouhlasí.


Čtěte také: Německý investor prohrál miliardovou arbitráž s ČR. Korupci neprokázal


„Z žádného ustanovení zákona nevyplývá, že by stavební úřad mohl odepřít vydání kolaudačního souhlasu z důvodu, že byl přiznán odkladný účinek certifikátu autorizovaného inspektora,“ tvrdí Bauhaus.

Bauhaus chce propustit lidi, které nabral

Navzdory rozhodnutí soudu už Bauhaus do prodejny navezl zboží, čímž podle policie, která v objektu v říjnu provedla kontrolu, mohl porušit stavební zákon. Teď navíc obchodní řetězec hrozí propuštěním více než dvou stovek zaměstnanců, které pro hobbymarket v Ivanovicích nabral. „Když soud v září rozhodl, hlavní nábor zaměstnanců byl ukončený a probíhalo jejich zaškolování,“ tvrdí Pacal.

Proti hobbymarketu brojí skupina místních obyvatel a sociálně-ekologické sdružení Nesehnutí už několik let. Aktivisté tvrdí, že autorizovaný inspektor vydal certifikáty v rozporu se zákonem, když opomenul připomínky majitelů okolních rodinných domů. „Záměr Bauhausu je v rozporu s brněnským územním plánem, neboť výrazně převyšuje povolenou rozlohu prodejních ploch. I územní rozhodnutí je tedy vydáno nesprávně,“ prohlásil dříve Jiří Koželouh z hnutí Nesehnutí.

Institut autorizovaného inspektora zavedl nový stavební zákon. Inspektor smí vydat certifikát, který fakticky nahrazuje stavební povolení. Stavebník se tak může vyhnout zdlouhavému a náročnému stavebnímu řízení. Zákonodárci předpokládali, že inspektoři budou povolovat hlavně stavby, proti nimž nikdo neprotestuje. Praxe ukázala, že inspektoři mnohdy nezohledňují námitky sousedů či je vůbec neosloví.
Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web