Británie se snaží prodat svůj podíl na přestavbě okolí nádraží King's Cross | E15.cz

Británie se snaží prodat svůj podíl na přestavbě okolí nádraží King's Cross

Británie se snaží prodat svůj podíl na přestavbě okolí nádraží King's Cross
Nádraží v Londýně, jehož okolí čeká přestavba
• 
ZDROJ: Smuconlaw via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Britská vláda zahájila prodej svého podílu v projektu obnovy okolí londýnského nádraží King's Cross. Jde o největší evropský projekt přestavby území v městském centru, uvedla agentura Reuters.

Ministerstvo dopravy oznámilo, že prodá svůj podíl 36,5 procenta ve společnosti, která na 27 hektarech staví kancelářské a obytné domy. Veškeré příjmy z prodeje dostane státní pokladna. Odhadovaná potenciální hodnota projektu překračuje pět miliard liber (190 miliard korun), sdělila poradenská firma Savills, která bude spolu s bankou Lazard prodej vládního podílu organizovat.

Svůj šestiprocentní podíl prodává i logistická společnost DHL. Dalšími akcionáři jsou australský penzijní fond AustralianSuper, který má čtvrtinový podíl, a realitní společnost Argent King's Cross s podílem 32,5 procenta.

Britská konzervativní vláda nyní intenzivně privatizuje státní podíly v soukromých firmách, aby snížila rozpočtový deficit a státní dluh. Tento rok prodala svých 40 procent v železniční společnosti Eurostar a získala přes 16 miliard liber z prodejů akcií v bankách Lloyds Banking Group a Royal Bank of Scotland, které koupila v době finanční roku let 2008-09.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!