Britové už nechtějí vlastnit domy. Stresují je hypotéky

2.6.2011 8:35   |  

Krize změnila zvyky Britů. Namísto tradičního vlastnictví domů začínají dávat přednost bydlení v nájmu. Jak ukázal průzkum banky Halifax, téměř polovina Britů ve věku 20 až 45 let předpokládá, že v příštích generacích převáží na ostrovech nájemní bydlení, podobně jako je tomu například v Německu, Nizozemsku, Rakousku a některých dalších zemích kontinentální Evropy.

Důvodem je menší ochota bank půjčovat a vyšší požadavky na vlastní vklad u hypoték. Mladí také uvádějí, že se nechtějí kvůli splácení hypotéky výrazně uskrovňovat v každodenních výdajích. Celých 95 procent dotázaných uvedlo, že nemá našetřenou hotovost, spořit na základ pro pořízení bytu nechce, anebo se o to už dříve neúspěšně pokusilo.

Halifax přiznává, že výzkum odhalil překvapivě pesimistickou náladu, co se týče hypotečního financování. Podle 92 procent respondentů je obtížné na hypotéku vůbec dosáhnout. Víc než šedesát procent uvedlo, že žádost o úvěr a jeho vyřizování znamená stres, kterému se raději vyhnou.

Změna v přístupu mladší generace bude mít ekonomický dopad. „Poklesnou prodeje domů, a tedy i financování nové rezidenční výstavby,“ upozorňuje spoluautorka studie Alison Blackwellová.

Evropská komise chystá zpřísnění hypotečních pravidel. Lidé by údajně měli mít až šedesát procent vlastních prostředků. Podle Bruselu směrnice ochrání klienty před riziky plynoucími z úvěrů. Banky namítají, že přísnější regulace ještě utlumí krizí zmítaný hypoteční trh.


Čtěte také: EK: Pokud hypotéka, tak s většinou vlastních peněz


Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Autopilot vozu Tesla měl první smrtelnou nehodu

Autopilot vozu Tesla měl první smrtelnou nehodu

Americké úřady začaly vyšetřovat vůbec první smrtelnou havárii, při níž zemřel člověk v samořízeném vozu společnosti Tesla Motors. Experti dopravního úřadu nyní zkoumají, zda není… více

Komerční prezentace
Mobilní web