Byznysmeni kupují centrály svých firem | E15.cz

Byznysmeni kupují centrály svých firem

Byznysmeni kupují centrály svých firem
Centrála ČSOB v pražské Radlické ulici
• 
ZDROJ: archiv Mladé fronty
27. října 2015 • 06:44
Řada tuzemských podnikatelů bohatne natolik, že přebytek volných peněz investuje do nákupu sídel pro své firmy. Dosud přitom bylo obvyklé, že společnosti si kanceláře pronajímají.

Šéf velké advokátní kanceláře Peterka & Partners Ondřej Peterka si před časem spočítal, kolik jeho společnost za prvních třináct let své existence zaplatila na nájemném. K tomu přičetl případné budoucí náklady a vyšlo mu, že se mu při stále výhodných cenách nemovitostí vyplatí investovat do svého. Pořídil si tak budovu v Praze na Karlově náměstí.

„Náklad na nájem musíme jako advokátní kancelář vždy vynaložit. Je tedy nepochybně výhodnější, aby tento náklad sloužil jako investiční prostředek majitelům advokátní kanceláře a ne jiným investorům,“ řekl deníku E15 Peterka.
Tuzemští podnikatelé na nákupy prostor pro svůj byznys slyší čím dál více.

Z centra na okraj

„Momentálně registrujeme zájem osmi společností o koupi vlastního sídla,“ uvedl Prokop Svoboda, šéf realitní kanceláře Svoboda & Williams. Právě tato realitní agentura nedávno asistovala tuzemské skupině LiveSport při akvizici kancelářského projektu v Praze v Nových Butovicích. Firma se přitom zabývá poskytováním živých sportovních výsledků, tedy zcela jiným oborem než realitami.

„Naší hlavní ambicí je sídlit ve vlastním a vytvořit zaměstnancům dokonalé zázemí,“ sdělil generální ředitel LiveSportu Martin Hájek. Do svého letos přestěhoval centrálu své Okin Group podnikatel Michal Jelínek. Prostory v Poděbradské ulici ve Vysočanech pořídil již před časem jako svou privátní investici.

Stěhují se i banky

O největší investici do své centrály se dosud postarala banka ČSOB. V Radlicích si nechala v roce 2007 za tři miliardy korun postavit novou budovu. Aktuálně tam přistavuje druhou s investicí znovu v řádu nižších jednotek miliard korun.
Výstavbu nové centrály banka financovala z prodeje nemovitostí v centru metropole. Podobně postupovala rovněž Komerční banka. Pro tu developer Finep vybudoval administrativní centrum ve Stodůlkách.

Sídlo pro všechny své tuzemské součásti buduje v Karlíně také švédský koncern Skanska. V tomto případě ale strategií firmy není budovu dlouhodobě vlastnit, nýbrž ji po dostavění a plném pronajmutí prodat. Podobně řadu firem z koncernu včetně mateřské struktury sestěhovala do svého administrativního centra Florentinum skupina Penta. Ani ta však nevylučuje, že objekt nakonec výhodně prodá.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!