Ceny bytů rostou výrazně rychleji než inflace | E15.cz

Ceny bytů rostou výrazně rychleji než inflace

Ceny bytů rostou výrazně rychleji než inflace
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Dominik Bachůrek

Daniel Novák

Tržní ceny bydlení pokračují v růstu nastartovaném v loňském roce. V prvním čtvrtletí starší byty zdražily o čtyři procenta, vyplývá z nových dat Českého statistického úřadu. Proti předchozímu období to představuje mírné zpomalení. Růst realitních cen je však stále o dost rychlejší než inflace. Ta v květnu byla meziročně 0,7 procenta.

„Zvýšená poptávka po bytech, která se promítá vzrůstajícími cenami, je zaviněná kombinací nízkých úrokových sazeb, odloženou poptávkou minulých let a nástupem lidí, kteří mají dlouhodobě přebytek vlastních zdrojů a nemovitosti jsou pro ně bezpečným a zároveň výnosným prostředkem zhodnocení prostředků,“ komentoval vývoj Daniel Kotula, makléř realitní kanceláře Re/ /Max Center.

Starší byty v současnosti nejvíce zdražují v Praze. Od ledna do konce března meziročně o pět procent. V mimopražských regionech zvyšování cen zpomalilo na 3,7 procenta z 5,9 procenta v předchozím období. Rostou také ceny novostaveb, které však statistici zatím sledují jen v Praze. V prvním čtvrtletí se meziročně zvýšily o dvě procenta. To byl druhý nejsilnější růst za posledních pět let.

byty cenybyty cenyAutor: E15

„Ke zdražení bytů již došlo od Nového roku. Nicméně očekávám, že ceny nových bytů porostou i v dalším období. Tento růst se bude pohybovat v řádu jednotek procent,“ uvedl generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Kvůli růstu cen bytů v kombinaci s nízkými úroky hypoték již zpozorněla také Česká národní banka. Vlastní bydlení se totiž stává přístupnější i pro obyvatele s nižšími příjmy. „ČNB hodnotí nastavení standardů u úvěrů na bydlení jako převážně konzervativní. U struktury nových úvěrů však ČNB indikuje nárůst jejich rizikového profilu,“ uvedli centrální bankéři v nedávné zprávě o finanční stabilitě.

Pozemky zdražují
Rozkvět realitního trhu se podepsal také na růstu cen parcel. „Nejdražší lokalitou, která zaznamenala i největší nárůst cen rezidenčních projektů je Karlín,“ uvedl Jan Hospodář, šéf prodejů a akvizic CBRE. Před pěti lety se zde prodávaly pozemky za pět až osm tisíc korun za metr čtvereční. Letos se ceny podle CBRE vyšplhaly na rekordních devět až třináct tisíc.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!