Černý trh s byty v KLDR raketově roste. Vláda obchod toleruje

Jeden z nejrychleji se rozvíjejících realitních trhů světa se nalézá v zemi, kde byste to čekali asi nejméně – v Severní Koreji. Ačkoli je nákup a prodej zdejších nemovitostí oficiálně nezákonný, uprchlíci ze země a experti tvrdí, že místní realitní trh je stále sofistikovanější a rychle se rozrůstá.

Pchjongjang
27.3.2014 15:50   |  

V KLDR všechny nemovitosti oficiálně vlastní stát a obyvatelé je do užívání získávají přidělením. Počet Severokorejců, kteří odmítají čekat na rozhodnutí úředníků a nakupují byty na černém trhu, přesto rychle roste, tvrdí podle agentury Reuters lidé, kteří ze země v posledních letech uprchli.

Obchod s byty se neodehrává podle zvyklostí jako jinde ve světě. Překupníci se se seznamy bytů na prodej pohybují po soukromých tržnicích s jídlem a drobným zbožím ve větších městech, jejichž existenci Pchjongjang toleruje. „Zeptáte se překupníků. Tak seženete byt, který chcete,“ tvrdí Kim Young-il, severokorejský uprchlík, který nyní žije v Soulu.

Transakce v Pchjongjangu probíhají v amerických dolarech, ve městech u čínské hranice se obchoduje v juanech. Prodávající a kupující poté uplatí příslušného úředníka, který převod nemovitosti zlegalizuje.

Uprchlíci prodávají, jejich příbuzní nakupují

Peníze na nákup lepších domovů obvykle Severokorejci získávají od svých příbuzných v zahraničí. Kim a další uprchlíci také slyšeli o případech nákupu nemovitosti jako investice v očekávání znovusjednocení země s jihem, píše Reuters. Podle společnosti Organization for One Korea posílají severokorejští uprchlíci svým rodinám každoročně 10 milionů dolarů. Peníze do země obvykle proudí přes Čínu.

Mezi prodávající mohou být i ti, kteří chtějí KLDR opustit. Kim, který v Soulu vede organizaci People for Successful Corean Reunification, tvrdí, že jeden z jeho přátel prodal dům ve městě Hyesan za 40 tisíc juanů (128 tisíc korun), aby měl peníze na útek do Jižní Koreje.

Systém přidělování bytů vybudoval tvůrce severokorejského režimu a dědeček současného vůdce země Kim Il-sung. Hladomor, který v 90. letech minulého století zabil milion lidí, způsobil kolaps přídělového systému potravin a otevřel cestu nejen k prodeji potravin soukromníky, ale i k obchodu s byty.

Trh roste o desítky procent

Za prodej či pronájem nemovitostí přitom hrozí v KLDR dlouholeté tresty nucených prací. Loňský průzkum Univerzity v Soulu mezi 133 uprchlíky ze severu ale ukázal, že 67 procent z nich si koupilo vlastní byt či dům. Prostřednictvím přidělení své bydlení získalo jen 14 procent z nich. Oslovení imigranti z KLDR odešli v roce 2012. Podobný průzkum mezi těmi, kteří uprchli v roce 2011, ukázal, že vlastní bydlení si koupilo jen 46 procent z nich. „S byty, jedním z mála majetků Severokorejců, se intenzivně obchoduje. Režim nemá jinou možnost než to tolerovat, zapojeni jsou totiž i výše postavení úředníci,“ uvedl jeden z autorů studie Jeong Eun-mee.

Někteří uprchlíci tvrdí, že ceny bytů v posledních letech rostou o více než deset procent ročně. Byty v městech u čínské hranice si drží vyšší ceny, vůbec nejdražší jsou byty poblíž soch Kim Ir-sena a jeho syna Kim Čong-ila, které se těší stabilním dodávkám vody a elektřiny.

Zdroje Reuters tvrdí, že na prodej bývají i nové či ještě nepostavené byty. Státní stavební firmy by prý bez těchto nelegálních příjmů nepřežily.


Čtěte také:

KLDR odpálila čtyři rakety krátkého doletu, zatím se neví kam

Čína posiluje vazby s KLDR. K hranicím dostaví vysokorychlostní železnici

Turisté poprvé uvidí celé pchjongjangské metro

Autor: reuters, bru

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web