Češi dají za byt sto platů, na bydlení vydělávají nejdéle za pět let

Ceny bytů se začaly prudce vzdalovat možnostem českých domácností. Na sklonku loňského roku zaplatili lidé za byt v průměru kolem stonásobku měsíčního platového standardu, vyšel je tak nejdráže za uplynulých pět let.

ilustrační foto
15.2.2016 6:15   |  

Ačkoli výplatnice na cenový boom nestačí, poptávka stále roste. Tolik nových bytů jako loni se v Praze neprodávalo ani před krizí. Poptávku živí laciné hypotéky, jejich splátky totiž z měsíčního příjmu Čechů uzmou zhruba o pětinu méně než na počátku dekády. I zde se ale situace obrací.

Největší horko je na realitním trhu metropole. „Poptávka po bytech v Praze je v současnosti velmi vysoká. Ty nejzajímavější nemovitosti z nabídky bývají prodány obvykle do několika dnů,“ uvedl Jan Zachystal, makléř realitní kanceláře Re/Max Alfa. Před několika lety bylo k prodeji potřeba uskutečnit až deset prohlídek. Teď stačí sotva polovina.

Zatímco si Češi v průměrné mzdě loni podle odhadů ČNB v únorové Zprávě o inflaci přilepšili o 3,5 procenta, prodejci přihodili k cenám takřka dvojnásobek. „I když situace nedosahuje takových rozměrů jako před rokem 2007, byty se stávají ve srovnání s příjmy obyvatel méně dostupnými,“ říká analytik Consequ Martin Lobotka. „Další výrazné zrychlení růstu cen nemovitostí by už bylo varovným signálem,“ dodává hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Historicky nejdražší byly v Česku byty oproti příjmům na jaře roku 2008, tehdy za ně zájemci o bydlení platili 134násobek mzdového průměru v zemi. Nejvstřícnější byl realitní trh naopak v zimě 2013, průměrný byt tehdy vyšel na 94 měsíčních výplat.

Re/Max vyrostl o čtvrtinu
Cvrkot na realitním trhu se odráží i ve výsledcích. Zprostředkovatelská síť Re/Max loni zvýšila tržby o 26 procent na 543 milionů korun. „Poslední rok byl v mnoha ohledech mimořádný. Nicméně tak vysoký růst obratu je v rámci českého trhu raritou,“ sdělil David Krajný, prezident Re/ /Maxu pro Česko a Slovensko.

Růst cen bytů prozatím zájemcům o bydlení kompenzovaly klesající úroky z hypoték. „Obrat trendu je však při rostoucích cenách nemovitostí do budoucna pro dlužníky rizikem,“ dodává Lobotka. Úroky jsou o více než polovinu nižší než před pěti lety, tempu zdražování bytů však přestávají stačit. Zatímco loni v létě činila hypoteční splátka 76 procent průměrné měsíční mzdy v ekonomice, koncem roku už to bylo 78 procent.

Tržní ceny novostaveb podle posledních dat statistického úřadu rostly loni v létě a na podzim nejrychleji od roku 2009. Nové byty dva kvartály po sobě zdražily zhruba o 5,5 procenta. Podobně rostou v celém Česku také smluvní ceny staršího bydlení.


Čtěte také:

Luxusní byty v Praze do roku 2018 zdraží až o 15 procent

Praha prodá družstvům 210 panelových bytů na Chodově

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15 , Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Dluh je železná košile

Martin Čaban: Dluh je železná košile

Vládní debata o státním rozpočtu na příští rok se utěšeně rozběhla. Jasné je zatím jen to, že bude dřív v pekle sněžit, než si český ministr financí troufne sestavit vyrovnaný… více

Komerční prezentace
Mobilní web