Češi opraví v Íránu paláce poškozené zemětřesením

Fotogalerie Společnost Statical z Ústí nad Labem se prosadila v Íránu, který se po zrušení části obchodních sankcí otevírá zahraničním firmám. Statical získal několik zakázek na opravy vzácných budov, většinou poškozených zemětřesením. Například jde o opravu domu ve čtvrti Baharestan ve městě Isfahán.

 Příležitosti jsou v Íránu nejen v opravách už poničených budov, ale i zabezpečení statiky staveb proti budoucím zemětřesením. Dalších 8 fotografií v galerii
6.9.2016 16:57   |  

„Dále jsou to dva historické paláce Saad Abad a Niavaran, kde zpracováváme projektovou dokumentaci statického zajištění. Kvůli jejich opravě nás oslovilo ministerstvo kultury správní oblasti Teherán,“ uvedl obchodní ředitel firmy Pavel Kulesa.

Podle něj se v oblasti dřívější Persie otevírá právě v opravách a zajištění budov proti zemětřesení obrovská příležitost, protože jde o seizmicky velmi aktivní oblast. Navíc zde stojí vysoký počet historických památek zapsaných na seznamu UNESCO.

„Co nás zaujalo, je míra technické vzdělanosti a pracovitost místních lidí,“ říká Kulesa. Na druhou stranu je přísnost režimu znát i v byznysu. „Jen pro zajímavost uvedu, že je velice těžké získat třeba jen původní projektovou dokumentaci kvůli ochraně státního tajemství. Přitom zmíněné paláce jsou propagované i na televizní stanici National Geographic,“ dodal.

Přečtěte si: Jihočeská ZVVZ chce dodávat do jaderné elektrárny v Íránu

Navíc některé obchodní sankce vůči Íránu, zavedené zejména kvůli jadernému programu země, nadále trvají i přes uvolňování vztahů s Evropou.

„Co se sankcí týče, zrušeny byly v zásadě pouze dva druhy: ty na export íránské ropy a na finanční operace. Samozřejmě sankce na zbrojní průmysl a vše týkající se jaderné energie stále platí. Také veškeré dosavadní sankce ze strany Spojených států amerických zůstaly v platnosti,“ vysvětluje Filip Tůma, vedoucí nově otevřené kanceláře agentury CzechTrade v íránské metropoli Teheránu. Tamější zastupitelský úřad ČR už registruje na 80 českých firem, které jsou na perském trhu aktivní.

Více informací najdete v dnešní příloze E15 Český export.

Čtěte také:

Energo-Pro dodá do Íránu vodní turbíny za 400 milionů

Banky v Česku oprašují íránské kontakty, některým to vlastníci nedovolili

Čeští exportéři mají čím dál větší zájem o USA, Írán a Srbsko

Autor: Tomáš Stingl

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web