České stavebnictví se výrazně propadlo, v EU už je sedmé nejhorší | E15.cz

České stavebnictví se výrazně propadlo, v EU už je sedmé nejhorší

České stavebnictví se výrazně propadlo, v EU už je sedmé nejhorší
Ilustrační foto stavby
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Výkon českého stavebnictví byl v prvním pololetí letošního roku v rámci 28 zemí Evropské unie sedmý nejhorší. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. Podle nich české stavebnictví ke konci června meziročně kleslo o 8,2 procenta. Loni bylo v EU české stavebnictví sedmé nejlepší. Nejvíce se letos v pololetí dařilo stavebnictví ve Švédsku, kde vzrostlo o 15 procent. Nejhůře na tom bylo Slovinsko, kde zhruba o čtvrtinu kleslo.

Stavaři z neutěšeného stavu viní vládu. „Znovu se projevuje, že naděje, které jsme na počátku loňského roku vkládali do plnění cílů vládního prohlášení, byly liché. Stav zakázky, který od poloviny roku 2015 prudce klesal, nevěstil nic dobrého. Přesto jsme doufali, že to pro vládu bude signál ke zvýšené snaze věnovat svou pozornost stavebnictví,“ řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Podle něj ale odvětví není pro vládu prioritou, stejně jako v době krize v letech 2008 až 2013.

Méně staveb i méně bytů. Stavebnictví zrychlilo pokles na 14 procent

Podle údajů Českého statistického úřadu v červenci stavebnictví kleslo o 16,3 procenta. Za sedm měsíců činí souhrnný pokles 11 procent. Inženýrské stavitelství, které je z velké části závislé na veřejných zakázkách, kleslo o 15 procent. Tyto údaje Matyáš označil za „katastrofální“.

Za loňský rok bylo podle Eurostatu české stavebnictví s meziročním růstem 7,2 procenta sedmé nejlepší. Prvenství patřilo Slovensku s růstem o 18 procent. Následovaly Malta (15,9 procenta) a Švédsko (11,7 procenta). Nejhůře na tom bylo stejně jako v prvním pololetí letošního roku Slovinsko s poklesem o 8,1 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!