Coca-Cola prohrála, obří sklad v Praze nepostaví

E15 exkluzivně Ani pozice do letošního září nejcennější světové značky nepomohla Coca-Cole přesvědčit obyvatele městské části Praha 14, aby souhlasili se záměrem a podobou stavby obří skladovací a expediční haly odhadem za několik desítek, možná i stovek milionů korun. Česká pobočka Coca-Cola HBC proto odstoupila od záměru postavit halu na ploše 150 krát 115 a výšce až 35 metrů vedle svého výrobního závodu na rozhraní pražských Kyjí a Hostavic.

Coca-Cola
24.10.2013 12:27   |  

„Naše společnost zvažovala několik variant bezhlučné a bezemisní skladovací haly hlavně z důvodu racionalizace nákladů na dopravu, tedy celkového zmenšení distribuovaných objemů nápojů, což by znamenalo i menší spotřebu pohonných hmot, a tedy i menší dopad na životní prostředí,“ uvedl ředitel pro vnější vztahy Coca-Cola HBC ČR/SR Milan Luzum.

„Vzhledem k úspěšným úsporným opatřením provedeným jak v distribučním centru v Horních Počernicích, tak ve výrobním závodě v Kyjích, jsme se rozhodli nepožádat o analýzu vlivu na životní prostředí (EIA) a k projektu se popřípadě vrátit v budoucnu,“ dodal.

Městské části i tamním občanským sdružením se nelíbila především velikost objektu a zvýšená, až dvojnásobná nákladní doprava v místě nového skladu. „Předložili jen jeden záměr a nerespektovali naše připomínky. To byl důvod, proč jsme se dostali do poněkud emocionálně vyhraněné komunikace,“ uvedl starosta městské části Praha 14 Radek Vondra (TOP 09). Dotyčné území je ale podle územního plánu připraveno pro průmyslovou zástavbu, takže pokud firma přijde v budoucnu s upraveným plánem haly, městská část o tom bude ráda diskutovat.

Proti velikosti a výšce stavby – nikoli proti stavbě samotné – a zvýšené dopravě protestovalo i občanské sdružení Za budoucnost Hostavic. „Nevím, jestli je to úplně dobrá zpráva. Mysleli jsme, že si spíše sedneme ke stolu a pak tam postaví něco, co tolik nezasahuje do krajiny,“ uvedla šéfka sdružení Jaroslava Rytychová.


Čtěte také:

Česká Coca-Cola sníží jmění o 700 milionů, peníze pošle do Holandska

Goldman Sachs vozí hliník na okružní jízdy. Zdražila tím i Coca Colu

Coca-Cola narazila s plánem skladu v Praze

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web