Desetina ředitelů stavebních firem by změnila bezpečnostní zákony | E15.cz

Desetina ředitelů stavebních firem by změnila bezpečnostní zákony

Desetina ředitelů stavebních firem by změnila bezpečnostní zákony
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Každý desátý ředitel stavební firmy v Česku je nespokojen s aktuálním stavem v oblasti bezpečnostní legislativy, necelá polovina pak míní, že bezpečnostní opatření snižují ziskovost. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research spolu s firmou SGPC, divize Weber.

Podle průzkumu mají na bezpečnost práce největší vliv jednotliví zaměstnanci, shodlo se na tom 53 procent oslovených firem. Zhruba třetina ředitelů se domnívá, že vývoj bezpečnosti práce nejvíce ovlivňuje sama firma, její nařízení a vedoucí pracovníci. Pouze 11 procent stavebních společností si myslí, že největší vliv má sám investor.

„Vliv na bezpečnost samozřejmě mají také lidé v okolí staveb. V našem případě řidiči, kteří projíždějí místem, kde pracujeme. Často si neuvědomují, že respektováním dopravního značení mohou výrazně pomoci k bezpečnosti a průběhu prací na místě,“ řekl předseda představenstva Eurovia Martin Borovka. „Nespatřuji významné nedostatky v legislativě, ale hlavně v lidech, kteří často nerespektují pravidla bezpečné práce, podceňují riziko a jednají lehkovážně,“ doplnila personální ředitelka Tatra Trucks Hana Bobrovská.

Zhruba pětina stavebních firem sleduje vývoj bezpečnosti a pracovních úrazů na týdenní bázi, čtvrtina na měsíční a polovina společností zpracovává přehledy ročně. Nadpoloviční většina (57 procent) firem sleduje bezpečnost práce nejen v rámci své společnosti, ale také u subdodavatelů. U velkých společností je to 70 procent.

Necelá polovina (43 procent) ředitelů uvádí, že bezpečnostní opatření snižují ziskovost zakázek. Naopak 13 procent firem je vnímá spíše jako zdroj zvýšení ziskovosti. „I přes možný mírně negativní dopad do ziskovosti nejsme v oblasti bezpečnosti ochotni přistupovat na kompromisy ani u našich kmenových zaměstnanců, ani u subdodavatelů. Podle mého soudu je aktuální legislativa postačující,“ dodal provozní ředitel Schindler CZ Vladimír Steiner.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!