Developeři prodali prázdné byty z dob krize, ležáků zůstala jen polovina | E15.cz

Developeři prodali prázdné byty z dob krize, ležáků zůstala jen polovina

Developeři prodali prázdné byty z dob krize, ležáků zůstala jen polovina
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Neutuchávající zájem lidí o nové byty v Praze pomáhá i developerům, o jejichž byty dříve nebyl příliš zájem. Počet špatně prodejných bytů tak postupně klesá až na polovinu, vyplývá ze statistik největších developerských společností. Důvodem neprodejnosti těchto bytů může být jak vyšší cena, tak třeba nevhodné dispozice bytu nebo špatný celý projekt.

Většina developerů se shoduje, že špatně prodejný byt neboli „ležák“ je takový, který se nedaří prodat více než dva roky od kolaudace. Takových bytů eviduje Trigema v hlavním městě kolem 500, zatímco dříve se počet bytů neprodaných déle než 24 měsíců pohyboval kolem jednoho tisíce. „V době po ekonomické krizi bylo ležáků o mnoho více než nyní. Jejich počet dosahoval až dvou tisíc. Důvodem bylo to, že se v době realitního boomu stavěly projekty, které měly za cíl pouze zhodnotit investované peníze, aniž by se klad důraz na kvalitu a další služby,“ podotkl mluvčí Trigemy Radek Polák.

V posledních letech se ale podle něj stavěly menší projekty, jejichž byty měly promyšlené dispozice. „V období krize si dovolil stavět pouze skutečný developer, který nad projekty přemýšlel. Nebyl prostor pro jednorázové developerské projekty menších subjektů, které za tím viděly pouze krátkodobý zisk,“ dodal Polák.

Odlišnou metodiku používá Ekospol, který za takzvaný ležák považuje takový byt, který developer neprodá před jeho dokončením. I těch ale ubývá. „K 30. červnu letošního roku jich bylo celkem 1065. Na konci loňského roku jsme jich evidovali 1447, což znamená, že během prvních šesti měsíců developeři vyprodali ze svých nabídek celkem 382 ležáků,“ informoval generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec a dodal, že svého vrcholu dosáhl počet ležáků v Praze v polovině roku 2013, kdy developeři měli v nabídce celkem 2043 volných dokončených bytů.

Developeři se nicméně shodnou, že nejvíce neprodejných bytů se nachází ve velkých projektech s více než 50 byty. „Ležáky jsou hříchy minulosti. Z doby, kdy tu byl boom. Developer koupil drahý pozemek a drahé stavební práce, kalkuloval s jinými cenami. Jenže pak přišel jejich výrazný propad a nyní se nachází v úplně jiné cenové realitě,“ poznamenal před časem předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Trigema upozorňuje na to, že by se tato situace mohla zase vrátit. „V tuto dobu se opět začínají na trhu objevovat projekty, které mají charakter čistého zhodnocení investic. Čas teprve ukáže, zda se takové projekty promění na kompletně vyprodané budovy, nebo spíše zásobu ležáků,“ upozornil Polák z Trigemy.

Letošní rok je pro developery zatím rekordní. Podle společné statistiky společností Ekospol, Skanska Reality a Trigema se prodalo v Praze v prvním pololetí 3550 nových bytů, meziročně o čtvrtinu více. Na konci pololetí měli developeři v nabídce dalších 7000 nových bytů připravených k prodeji, jejich celková hodnota podle odhadů Trigemy přesahuje 32 miliard korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!