Dotace na plynové kotle se míjí účinkem

K přechodu na ekologičtější plynové vytápění stát domácnosti dotacemi zatím nepřesvědčil. Ve dvou krajských dotačních programech na výměnu kotlů projevily zájem o plyn jen čtyři procenta žadatelů o dotaci.

zelená úsporám
27.8.2013 6:42   |  

Jiné to nebude ani u programu Nová zelená úsporám, který letos poprvé nabízí příspěvek na výměnu kotle na pevná paliva za moderní kondenzační plynový kotel. „Prodej se zvýší o desítky, možná stovky kondenzačních kotlů,“ odhaduje Martin Havelka, mluvčí výrobců kotlů Viessmann. Za rok se přitom těchto kotlů prodá v Česku třicet tisíc. Důvodem malého zájmu o dotovaný přechod na plyn zůstává podle expertů fakt, že plyn je vůči jiným palivům drahý.

„Potenciál přechodu na plyn se těžko odhaduje. V místech, kde se topí fosilními palivy, nemusí být dostupné plynové přípojky,“ dodává Miroslav Honzík z poradenské společnosti Seven.

Zkušenosti z minulého programu Zelená úsporám i z dotačních programů, které podporují výměnu zdrojů vytápění v některých krajích, ukazují, že domácnosti při změně paliva volí raději kotle na biomasu. „Předpokládáme růst především u solárních systémů, kterými může zákazník dosáhnout ekonomicky výhodnějšího provozu zapojením solárního ohřevu do stávajícího otopného systému,“ říká Pavel Roman, mluvčí společnosti Bosch, pod kterou patří značky Junkers, Buderus či Dakon.

Během prvních dvou týdnů dostal Státní fond životního prostředí 2102 žádostí o dotaci z programu Nová zelená úsporám v hodnotě 438 milionů korun. Kolik zájemců chce přejít z uhlí na topení plynem, se podle ministerstva životního prostředí zatím nedá určit. Na vlně programu se nicméně chce svézt plynárenská společnost RWE, která nabízí zájemcům dvouletou smlouvu s nabídkou slevy na kotel od společnosti Viessmann. „Očekáváme zájem v řádu stovek zákazníků,“ tvrdí Martin Chalupský, mluvčí RWE.

Ostatní oslovení výrobci kotlů ani největší alternativní dodavatel plynu ČEZ Prodej o speciálních nabídkách pro zájemce o dotaci ze Zelené úsporám neuvažují. I bez dotací se podle odhadu mezinárodní poradenské společnosti BRG Building Solutions překročí roční prodej kondenzačních kotlů v Česku během pěti let šedesát tisíc.


Čtěte také:

Nová zelená úsporám: Jak žádat o dotace

Objem žádostí v Nové zelené úsporám dosáhl 400 milionů korun

Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web