Goldman Sachs koupil portfolio evropských hotelů, mimo jiné dva v Praze

Rakouská hotelová skupina K+K prodala portfolio evropských hotelů včetně dvou v centru Prahy. Novými domácími jsou američtí investoři z Goldman Sachs a Highgate Hotels.

Součást balíku. V portfoliu prodaných hotelů značky K+K
je i secesní Central v pražské Hybernské ulici se 127 pokoji.
22.1.2016 6:25   |  

Na evropském realitním trhu se uskutečnila velká transakce, která v podobě pražských čtyřhvězdičkových hotelů Central a Fenix zasáhla také Česko. Oba byly součástí portfolia známého pod hotelovou značkou K+K, které od rakouské rodiny Kollerů koupil společný podnik americké investiční banky Goldman Sachs a společnosti Highgate Hotels. Cena transakce zveřejněna nebyla. Podle informací deníku E15 se však pohybuje v řádu stovek milionů eur, tedy minimálně jednotek miliard korun.

„Tato transakce stejně jako dotazy ze strany dalších potencionálních investorů, které jsme v posledním období zaznamenali, ukazuje zvýšený zájem zejména mimoevropských investorů o oblast hotelnictví a jejich snahu investovat v prémiových turistických destinacích, ke kterým Praha jistě patří,“ uvedl právník Libor Prokeš z advokátní kanceláře Wolf Theiss, která se na transakci podílela.

Rakouští realitní magnáti vlastnili hotely přes padesát let. Na začátku v roce 1961 stáli bratři Josef a Helmuth Kollerové. Postupně vyrostli do evropského hráče s aktivy od Londýna a Paříže přes Vídeň a Prahu až po Budapešť a Bukurešť.

Rekordní investice
Poprvé za dobu sledování investic do hotelů se podle poradců z CBRE jejich součet za loňský rok vyšplhal v Evropě přes 20 miliard eur. Podobně jako v jiných částech realitního trhu ženou investory k nemovitostem nízké úrokové míry a pád výnosů z dluhopisů. Čím dál aktivnější jsou na kontinentu investoři z Asie, kteří již začali nakupovat i v tuzemsku. Čínská společnost CEFC tento týden dokončila převzetí pětihvězdičkového hotelu Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech.

Všechny v Evropě prodané hotely mají dohromady 1200 pokojů. Secesní Central v pražské Hybernské ulici nabízí 127 pokojů, podobně velký je i Fenix v ulici Ve Smečkách kousek od Václavského náměstí.

„Transakce perfektně podtrhla současný trend k obchodům s velkými portfolii a platformami,“ uvedl Christoph Härle, šéf mezinárodního hotelového oddělení v konzultantské firmě JLL.

Goldman Sachs je investiční banka s byznysem po celém světě. Její parťáci z americké společnosti Highgate Hotels mají významnou pozici v hotelnictví hlavně ve Spojených státech.


Čtěte také:

Příběh o dvou hříšnících. Jak banka Goldman Sachs pomáhala Řekům lhát

Goldman Sachs klesl zisk o tři čtvrtiny kvůli soudním sporům

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web