Hypotéky zdraží. Banky hrají o to, kdo začne

Časy extrémně levných hypotečních úvěrů s dlouholetými fixacemi sazeb jsou u konce. Banky, které připravují jejich zdražení, nyní hrají psychologickou hru o to, která bude první.

 ilustrační foto
22.8.2013 6:28   |  

Od začátku roku rostou ceny finančních zdrojů na mezibankovním trhu, od kterých banky odvozují úroky víceletých fixací hypoték. Nejčastěji jde o tří- nebo pětileté úrokové swapy a výnosy českých vládních dluhopisů. „U pětiletého swapu šel úrok z 0,85 procenta na počátku ledna na dnešních 1,51 procenta,“ říká Vojtěch Benda, hlavní ekonom firmy BH Securities. „Výnos desetiletého českého dluhopisu klesal od počátku roku z hodnot kolem dvou procent do poloviny května na minimum 1,5 procenta. Nyní se nachází na 2,34 procenta a očekávám, že do konce roku by mohl jít nad 2,5 procenta,“ dodává.

Konec klesajících sazeb dokládají také červencová data Hypoindexu. Průměrná sazba hypotečních úvěrů bez ohledu na fixaci se zvýšila z 2,95 procenta na tři procenta.

Kdo zafixoval, vydělal

Banky, které zatím hypotéky nezdražily, nepopírají, že je zvýšení sazeb na dohled. „Bylo pouze otázkou času, kdy k mírnému zvednutí úroku u víceletých hypoték přistoupíme. Vydělal na tom ten, kdo si sazbu při refinancování včas zafixoval,“ říká mluvčí UniCreditu Petr Plocek. Ten také podotýká, že hypoték s plovoucí sazbou se zdražení nedotkne. Sazba se totiž odvíjí od základního úroku České národní banky, který je nyní 0,05 procenta. ČNB ho chce navíc držet nízko dlouhodobě.

Také ČSOB přiznává, že zdražení hypoték je nevyhnutelné. „Nízké úrokové sazby vstřícné pro klienty jsme se snažili držet co nejdéle. Avšak selektivní zvýšení může přijít spíše v horizontu týdnů než měsíců,“ podotýká Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

Finanční domy mají momentálně na hypotékách velmi nízké marže, což začíná znepokojovat i Českou národní banku. „Nízké marže na hypotečních úvěrech jsou v nepoměru k jejich rizikovosti,“ prohlásil včera na diskuzním setkání Jan Frait, ředitel samostatného odboru finanční stability ČNB.

Očekávané zdražení hypoték však tento problém nevyřeší. „U zdražování hypoték teď nerostou rizikové marže bank, spíš naopak. Roste jen cena peněz,“ poznamenává na toto téma ředitel mBank Roman Truhlář.

Podle Fraita již centrální banka zahájila debatu o omezení výše úvěru vůči ceně nemovitosti. Poskytovatel hypotečního úvěru by v případě jeho zavedení nemohl nabídnout hypotéku vyšší než například 80 procent ceny zástavní nemovitosti.


Čtěte také:

Rekordní pokles končí, úrokové sazby hypoték v červenci stouply

Konec realitní bubliny? Chudnoucí domácnosti ohrožují trh s nemovitostmi

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web