IDS hrozí magistrátu, že kvůli dluhům za Blanku vyhlásí insolvenci | E15.cz

IDS hrozí magistrátu, že kvůli dluhům za Blanku vyhlásí insolvenci

IDS hrozí magistrátu, že kvůli dluhům za Blanku vyhlásí insolvenci
Pražský tunel Blanka
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Firma Inženýring dopravních staveb (IDS), která má na starosti stavbu pražského tunelu Blanka, několik dnů před otevřením tunelu pohrozila, že kvůli dluhům hlavního města vyhlásí insolvenci.

Co by to pro problematickou stavbu znamenalo a zda by insolvence jejího správce ohrozila otevření plánované na 20. září, není jasné. „S IDS intenzivně vyjednáváme,“ řekl Dolínek.

IDS ovšem plánované vyhlášení insolvence nepotvrdila. „Insolvenční návrh na sebe společnost nepodala a v tuto chvíli jej ani nezvažuje,“ řekl mluvčí Pavel Kočiš. „Požádali jsme Prahu alespoň o vyplacení zálohy na částku, kterou IDS přiřkl v červenci rozhodčí soud.

Upozornili jsme magistrát, že bez této zálohy by se IDS mohla ocitnout v insolvenční situaci,“ doplnil. Praha prý firmě nezaplatila už pět let. „Na otevření tunelového komplexu Blanka v termínu 20. září máme stejný zájem jako hlavní město Praha,“ doplnil.

Tunel za 43 miliard

Firma IDS, která dohlíží na stavbu Blanky, kvůli nazaplaceným fakturám na konci loňského roku pohrozila, že ze stavby odejde. Hrozbu následně odvolala, ale původně požadovaných 150 milionů zvýšila na dvojnásobek. Rozhodčí soud nakonec v polovině léta přiznal firmě nárok na 183 milionů korun včetně úroků. Jde o dluhy za správu stavby do zhruba poloviny loňského roku. Obě strany budou dál řešit sporné faktury do současnosti.

Problematický tunel Blanka včetně napojení na Strahovský tunel vyjde na 43 miliard. Šestikilometrová stavba, která je součástí městského okruhu, měla původně řidičům sloužit už v roce 2011. Vedení města ale otevření několikrát odsunulo. Stavbu, jejíž základní kámen pokládal někdejší primátor Pavel Bém (ODS), od začátku provází řada problémů - od soudních pří, přes prodražování, až po propady půdy.

Pavel Páral: Blanka je hotová, zapomeňte

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!