Investoři pasou po evropských obchodních centrech

Z evropských zemí, které ještě před nedávnem měly pověst černé díry realitních investic, se stává šlágr. Například transakce s nákupními centry a dalšími maloobchodními nemovitostmi nyní rostou nejrychleji ve Španělsku, Maďarsku a Irsku.

Nákupní centrum - ilustrační foto
6.8.2014 7:18   |  

Celkový objem realitních investic v tomto sektoru se díky tomu meziročně zvýšil o 44 procent na více než 16 miliard eur, uvedla poradenská společnost JLL. Naopak v Rusku se prodal v prvním pololetí menší objem retailových nemovitostí než v Česku.

Jen ve Španělsku se za letošních šest měsíců zobchodovaly maloobchodní reality za zhruba jednu miliardu eur. „Majitelé zareagovali na silnou poptávku investorů a využili příležitosti nabídnout své nemovitosti trhu,“ uvedl David Brown z JLL, který má ve Španělsku na starosti právě transakce s obchodními nemovitostmi. Na španělském trhu je přitom podle Browna tak živo, že za celý rok by se tam jen v maloobchodu mohly prodat reality za více než dvě miliardy eur. Tedy nejvíce od roku 2006.

Skromným dílkem do celkových investic v evropském retailu přispěla i Česká republika, a to meziročním zvýšením o 27 procent na 79 milionů eur. Většinu z této sumy ovšem tvořil jediný obchod, a to s outletovým centrem Fashion Arena v Praze Štěrboholech.

Investice do retailových realit v Evrope (v 1. pololetí)
Země Meziroční změna v % Objem investic (v milionech eur)
Španělsko 12 864 985
Maďarsko 931 155
Irsko 849 259
Německo 98 3449
Polsko 95 368
Česko 27 79
V. Británie 12 5381
Rakousko -12 171
Švédsko -17 604
Norsko -71 201
Rusko -96 41

Pramen JLL

Nemocným mužem Evropy se naopak stalo Rusko. Investice do maloobchodních realit tam zažily v prvním pololetí meziroční pád o 96 procent na pouhých 41 milionů eur. To za uvedené období kopíruje celkový pokles transakcí s komerčními nemovitostmi na ruském trhu o zhruba 60 procent. Například konzultanti ze společnosti CBRE to dávají do přímé souvislosti s ekonomickými a geopolitickými turbulencemi, které východní Evropa prodělává.

Neklid už ostatně začínají pociťovat také developeři. „Ze středně- až dlouhodobého hlediska není pro naše podnikání v Rusku přínosný ani slabý rubl, ani obavy z války mezi obyvatelstvem, protože každý z těchto faktorů může vést k poklesu útrat zákazníků,“ uvedl Eduard Zehetner, generální ředitel rakouské skupiny Immofinanz, která má v Rusku rozsáhlé aktivity. Přesto však Rakušané doufají, že se situace na Ukrajině a v Rusku uklidní a region naplní svůj růstový potenciál.


Čtěte také:

Obchodní centra zlomila smůlu, jejich návštěvnost mírně vzrostla

Walter Wölfler: Nákupní centra čeká vlna rekonstrukcí

Sklady vynášejí více než kanceláře či obchodní centra

Autor: Daniel Novák

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web