Investoři se perou o české reality. Nejvíc od krize

Kromě jedné výjimky nebyl od krize tak úspěšný rok pro investice do podnikatelských nemovitostí jako letos. Nákupy realit typu kancelářských nebo logistických center v letošním roce pravděpodobně převýší dvě miliardy eur, vyplývá z čtvrtletní zprávy poradenské společnosti CBRE. Za první tři kvartály se tuzemské realitní akvizice meziročně zvýšily o 64 procent na 1,5 miliardy eur.

Nová kancelářská budova Na Forenci
6.10.2014 6:01   |  

„Investice táhne přebytek kapitálu a rekordně nízké úroky, které vedou k rostoucí dostupnosti dluhového financování,“ uvedli analytici z CBRE.

Naposledy byl trh takto rozjetý ještě před krizí v roce 2007. Tehdy se mimo jiné uskutečnil obří obchod s pražským nákupním centrem Palladium za více než půl miliardu eur. Letos ovšem hodnotu této transakce minimálně vyrovnala, podle některých konzultantů dokonce předčila společnost P3, když od firem VGP a Tristan Capital koupila obrovské portfolio průmyslových nemovitostí.

Investice táhne přebytek kapitálu a rekordně nízké úroky

V roce 2011 se realitní trh sice také dostal přes dvě miliardy eur, tehdy se však o výsledek zasloužil především miliardář Radovan Vítek, který využil krize k dobrým nákupům.

Letošní investiční vlna kopíruje celoevropský trend. „Objem investic do nemovitostí roste napříč zeměmi, na celoevropské úrovni jde za prvních šest měsíců roku o nárůst více než 25 procent,“ uvedl partner KPMG ČR Pavel Kliment. Upozornil však, že dobrých nemovitostí je nyní více než projektů. „Roste tak i poptávka po méně kvalitních nebo více rizikových projektech, protože investoři hledají možnosti vyššího zhodnocení svých prostředků,“ dodal Kliment.

Realitním obchodům letos dominují logistické areály

Největším šlágrem letošních realitních investic jsou nákupy velkých skladových areálů. Od ledna do konce září se těchto obchodů uskutečnilo v České republice za 731 milionů eur, což představuje necelou polovinu ze všech transakcí, vyplývá z dat CBRE. V Česku se ještě nikdy do skladů tolik neinvestovalo.

Tuzemské kancelářské budovy letos zatím přitáhly investice za 460 milionů eur, víceúčelová obchodní centra za 173 milionů a maloobchodní nemovitosti za sedmdesát sedm milionů eur. Z 84 procent nakupovali české podnikatelské nemovitosti zahraniční hráči.

V českých komerčních realitách v roce 2014 převažuje kapitál z USA

„V českých komerčních realitách v roce 2014 převažuje kapitál z USA, který se postaral o 48 procent celkového investičního objemu,“ sdělili poradci ze CBRE. Zásluhu na tom mají hlavně majitelé společnosti P3, severoameričtí investiční obři TPG a Ivanhoé Cambridge.

Na nákupy do Česka se už ale vydal rovněž Blackstone, další hráč v globálním byznysu. Se svou logistickou platformou LogiCor koupil skladový areál Panattoni Park Prague Airport v Dobrovízi.


Čtěte také:

Rekordní projekt: Central Group postaví v Praze novou čtvrť

Češi mohou investovat do světových nemovitostí. Díky crowdfundingu

Developeři zvyšují zisky z nových bytů

Autor: Daniel Novák

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web