Kowloon Walled City: Podívejte se na největší ghetto v Hongkongu | E15.cz

Jak se žilo v Kowloon Walled City, kde se tísnilo až 50 tisíc lidí?

Arsen Lazarevič

Tma, špína, úzké klikaté chodbičky a desítky tisíc obyvatel na velmi malém místě. Takové bylo Kowloon Walled City. 

Na poloostrově Kowloon v Hongkongu se nacházelo před stovkami let malé opevněné město. Postupem času kolem hradeb vznikla vesnice, která se postupně začala rozšiřovat. Hlavní "rozvoj" tohoto místa ale nastává po druhé světové válce, kdy propukl spor mezi Brity a Čínou o toto území. Čína začala nejrůznějšími způsoby komplikovat Britům situaci. Například v roce 1947 umožnila obsazení tohoto místa ze strany dvou tisíc squatterů, kteří se zde usídilili.

Podívejte se na život v Kowloon Walled City: 

Britové se je snažili vystěhovat, avšak neúspěšně - nemohli totiž použít donucovací prostředky, které by mohly vést k eskalaci politické situace s Čínou. Populace výrazně rostla a postupně vzniká komplex mnoha budov a spleť uzkých chodeb, kde se neprodere denní světlo.

Švýcaři už nebudou nejbohatší, za čtyři roky je předeženou obyvatelé Hongkongu, tvrdí studie

V šedesátých až sedmdesátých letech dochází k rozsáhlé rekonstrukci, při které bylo instalováno obecní potrubí a elektřina, tu však většina obyvatel využívala stále nelegálně. Postupem času se i přes svou špatnou pověst stává Kowloon Walled City důležitým hospodářským centrem města. Neexistence pravidel a regulací byla totiž hybnou silou malého podnikání a továren, které dodávaly levné zboží - firmy ve městě jen těžko Kowloonu konkurovaly.

Na druhé straně zde ale bujela kriminalita, která měla ideální podmínky - tmu, klikaté chodbičky a malé, často tajné místnosti. Místo si proto podmanily nejrůznější kriminální skupiny, které zde provozovaly herny či nevěstince.  V sedmdesátých letech proto zde policie podnikla několik tisíc razií, nacházela zde pravidelně tuny drog. 

Další koutek pro milovníky zvířat. V Hongkongu otevřeli "králičí kavárnu"

Podle sčítání lidu z roku 1987 zde bydlelo 33 tisíc obyvatel, některé odhady přitom uváděly až 50 tisíc obyvatel. Jednalo se tak o jedno z nejhustěji obydlených míst na světě. V roce 1993 nastává složitý proces vystěhování, který se dovršil o rok později demolicí celého "komplexu". Na tomto místě se dnes nachází park. 

 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!