Jedna z dominant Londýna je na prodej. Zájemci za „Okurku“ zaplatí asi 22 miliard

Londýnský mrakodrap přezdívaný podle svého tvaru Okurka je na prodej. Agenti realitní agentury Savills očekávají, že jeden ze symbolů londýnské finanční čtvrti City by se mohl prodat za zhruba 650 milionů liber (22,6 miliardy korun).

Londýnský mrakodrap 30 St Mary Axe alias Okurka
29.7.2014 19:51   |  

Prosklený kolos vysoký 180 metrů byl před deseti lety jednou z nejkontroverznějších staveb britské metropole, ale postupně se zařadil k jejím symbolům a nejuznávanějším příkladům moderního umění. Do konkurzu se dostal letos v dubnu, když se do platební neschopnosti dostala německá společnost IVG Immobilien. Ta budovu vlastní společně s akciovou společností Evans Randall.

Prodej mrakodrapu 30 St Mary Axe, jak se budova oficiálně jmenuje, zařizuje Savills společně se společností Deloitte a přípravy jsou už v plném proudu. Zájem realitní agenti očekávají především od investorů z Číny, Hongkongu, Singapuru a Spojených států.

Podle představitele Savillsu Stephena Downa po prověření nabízejících stran bude do konce září nebo začátku října buď vybrán jeden ze zájemců, nebo přijato několik zapečetěných nabídek. „Mohli bychom vidět nabídky přesahující 650 milionů liber,“ dodal.

Komerční mrakodrap 30 St Mary Axe byl dokončen v prosinci 2003 a do provozu uveden v dubnu následujícího roku. Během dvou let ho postavila společnost Skanska podle návrhu anglického architekta a designéra Normana Fostera. Nyní ji využívá kolem 20 nájemců.


Čtěte také:

Londýn roste rychleji než zbytek Británie. Díky finančníkům a stavařům

Číňané ztrojnásobili nákupy evropských realit, loni utratili tři miliardy eur

O každou londýnskou nemovitost se pere 14 lidí. Hrozí další realitní bublina?

Spolumajitel londýnské „Okurky“ vyhlásil insolvenci

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Žádný czexit. Česko musí zůstat v EU, míní Sobotka

Žádný czexit. Česko musí zůstat v EU, míní Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl hlasy, podle nichž by mělo Česko po vzoru Velké Británie vystoupit z Evropské unie. Česká republika je i kvůli hospodářským vztahům zemí, jejíž… více

Komerční prezentace
Mobilní web