Kasárna ve Stříbře lákají investice, mění se na výrobní a bytový komplex

Britský specialista na oživování starých areálů Waystone jedná o novém závodu a vývojářském centru na místě někdejšího vojenského komplexu ve Stříbře. Investiční potenciál celého areálu se počítá v miliardách korun.

Kasárna ve Stříbře
10.2.2016 6:40   |  

Kdysi byly součástí valu proti západnímu imperialismu, v současnosti se obří areál bývalých kasáren v západočeském Stříbře začíná měnit na výrobní a bytový komplex. Britská developerská společnost Waystone počítá s tím, že na brownfield přitáhne miliardové investice. Mezi prvními vlaštovkami je mimo jiné továrna rakouského výrobce kabelových systémů RSF Elektronik se čtyřmi sty zaměstnanci.

Nyní Waystone jedná s několika zájemci o vybudování další výrobny v centrální části komplexu. Je rovněž těsně před uzavřením dohody na prodej pozemku v západní části areálu blíže neurčené technologicko-vývojové společnosti. „Na volných pozemcích pro průmysl je možné prostavět postupně přes miliardu korun, další peníze do technologií, v rezidenční části zhruba další půl miliardy,“ řekl deníku E15 prokurista tuzemské části společnosti Vladimír Müller. Jedním dechem však upozornil, že čísla nejsou z konkrétního plánu a jejich skutečná výše bude záviset na jednotlivých investorech a vývoji projektu.

Britové dohodu o partnerství se Stříbrem podepsali už v roce 2008, tedy na počátku krize. Postup projektu však neovlivnily jen hospodářské turbulence. „Nesmíme zapomínat, že území bývalých kasáren bylo jedním z nejrozsáhlejších armádních brownfieldů v České republice,“ vysvětluje šéf tuzemské dcery developera.

Kasárna ve Stříbře

Aby byly pozemky pro investory použitelné, musel Waystone odstranit téměř padesát chátrajících budov a vybudovat základní prvky páteřní infrastruktury. „Z pohledu Plzeňského kraje se jedná o jeden z nejlépe vyřešených brownfieldů,“ pochvaluje si projekt vedoucí odboru regionálního rozvoje Plzeňského kraje Miroslav Michalec.

Jen pro industriální stavby je v areálu připraveno šestnáct hektarů. Dalších sedm a půl hektaru vyčlenil stavebník pro byty a rodinné domy. V komplexu je dost místa až pro 250 bytových jednotek. Dvacet nových řadovek již v lokalitě stojí. Z někdejšího velitelství bude hotel.

„Ve Stříbře je velký zájem zejména o malé byty, které z trhu víceméně vymizely. Volné nejsou ani byty k prodeji, ani k pronájmu, což souvisí s masivní výstavbou výrobních závodů v okolí města a s ní spojeným velkým zájmem o ubytování všeho druhu,“ uzavřel zástupce Waystone.


Čtěte také:

Developeři zápasí o staré průmyslové areály

Airbus jedná s nájemcem vojenského prostoru Milovice o společné firmě

Průzkum: průmyslové nemovitosti se zaplní, hlavně internetovými obchody

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web