Ministerstvo zkoumá hotové dálnice, jde o miliardy

Ministerstvo životního prostředí zpětně přezkoumává 23 dopravních staveb. Jde o reakci na novou podobu zákona o posuzování vlivu staveb na životní prostředí a úředníci zkoumají, zda skutečná podoba staveb odpovídá původní dokumentaci.

Mýtná brána na plzeňské dálnici D5 u Berouna.
15.5.2015 6:51   |  

Podle nové úpravy je totiž dokumentace pro stavebníka závazná. Povinnost zpětné kontroly vyplynula z požadavků Evropské komise, která by při neuposlechnutí mohla stopnout proplacení dopravních projektů z fondů EU v hodnotě kolem padesáti miliard korun.

„Velmi reálně nám hrozilo riziko zastavení financování projektů, Česko od toho bylo několik dní,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Závěry projektů chce mít jeho rezort do poloviny července. V hledáčku má mimo jiné pražský okruh, rychlostní silnici R7 u Chomutova, na železnici jde například o plzeňské nádraží nebo přestavbu stanice Hostivař v Praze.

„Počítáme s tím, že se mohou vyskytnout požadavky na dodatečné ekologické kompenzace,“ doplnil ministr dopravy Dan Ťok. Ty mohou mít podobu nových protihlukových stěn nebo valů právě na pražském okruhu. Nová zákonná úprava platí od dubna, ačkoli Brusel na nezákonnost starých pravidel upozorňoval deset let.


Čtěte také:

Česko čekají rekordní uzavírky silnic. Najít objížďku bude těžké

Česko může přijít o desítky miliard z fondů EU. Kvůli změně zákona

Ťok: Příští rok začneme stavět 233 kilometrů silnic

Autor: sin

Komentáře

Čtěte také

Letecká základna v Náměšti dostane investici za půl miliardy

Letecká základna v Náměšti dostane investici za půl miliardy

Do roku 2020 by měly na obnovu infrastruktury vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku směřovat investice za více než půl miliardy korun. Při své návštěvě Vysočiny… více

Mobilní web