Moskva prodá pozemek u Kremlu za stamiliony dolarů | E15.cz

Moskva prodá pozemek u Kremlu za stamiliony dolarů

Moskva prodá pozemek u Kremlu za stamiliony dolarů
Oblast kolem Kremlu, Moskva
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Soloviova via Flickr

Anna Uljačenková

Magistrát Moskvy připravuje prodej jedné z nejdražších parcel v metropoli, tři hektary Sofijského nábřeží. Investor, který realizuje plán výstavby luxusních bytů podél Kremlu, může za jejich prodej získat více než miliardu dolarů. Plány potvrdil deníku Kommersant primátor Sergej Sobjanin.

Osud Sofijského nábřeží, které původně bylo v majetku státu, si už šestnáct let předává z ruky do ruky několik investorů. Posledním vlastníkem byla investiční skupina A1 ruského oligarchy Michaila Fridmana. Město od ní tento pozemek odkoupilo minulý rok. Experti tehdy oceňovali hodnotu transakce na 150 milionů dolarů. „Nyní se cena pohybuje okolo 200 až 300 milionů dolarů,“ říká Vladimir Sergunin ze společnosti Colliers International.

Původně se předpokládalo, že město využije pozemků pro výstavbu parlamentního centra, tedy pro ubytování poslanců Státní dumy. „Město mělo jisté plány s tímto územím, ty jsme ale nakonec zamítli,“ řekl Sobjanin. Podle jeho slov tak bude pozemek prodán s tím, že se použije k výstavbě bytů.

Podle Sergunina se náklady na výstavbu jednoho metru čtverečního v tamní lokalitě pohybují kolem 2500 dolarů. Tato plocha na Sofijském nábřeží se pak ale prodává za 15 až 23 tisíc dolarů.

Projekt přitom počítá s výstavbou bytů o celkové rozloze 47 tisíc metrů čtverečních. Zájem o něj už dříve projevil třeba DB Development (společný podnik německé Deutsche Bank a ruské bankovní jedničky Sberbank) a několik dalších firem.

Autor: Anna Uljačenková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!