Mramor Slivenec má nové vlastníky. Slavný lom chtějí stabilizovat | E15.cz

Mramor Slivenec má nové vlastníky. Slavný lom chtějí stabilizovat

Mramor Slivenec má nové vlastníky. Slavný lom chtějí stabilizovat
Mramor Slivenec
• 
ZDROJ: Profimedia,

Daniel Novák

Problémy se splácením dluhu dotlačily společnost Mramor Slivenec až k novému akcionáři. V souvislosti s těžařem kamene se často skloňovalo jméno miliardáře Pavla Tykače, ten však angažmá popírá.

Nejstarší lom na území Česka má nové vlastníky. Společnost Mramor Slivenec dobývající na jižním okraji Prahy kámen přešla do rukou podnikatele Martina Sýkory. Ten k firmě sídlící v Dobřichovicích u Prahy přišel pomocí pohledávky za desítky milionů korun. Mramor Slivenec půjčku nesplácel a Sýkora tak dluh změnil na obchodní podíl.

„Musíme společnost hlavně stabilizovat a vrátit k normálnímu fungování. A stejně tak vrátit slivenecký mramor zpátky do Prahy,“ řekl deníku E15 Sýkora s tím, že v poslední době získala v metropoli navrch konkurence. S oživením firmy pomůže blíže neurčená česká banka.

Jaký majitel firmu do problémů přivedl, není zřejmé. Mramor Slivenec měl totiž až do loňského listopadu anonymní akcie na majitele. Do roku 2007 společnost ovládala firma Charlton, ještě v roce 2010 měla ve Slivenci menšinový podíl. Právě s Charltonem je spojený jeden z nejbohatších Čechů Pavel Tykač.

Spojení na Tykače

„Pavel Tykač byl po omezenou dobu jedním z minoritních beneficientů společnosti Charlton, ale až v době, kdy ta firmu Mramor Slivenec už neovládala,“ sdělil miliardářův mluvčí Jan Chudomel. Spojení na Tykače ale existuje přes posledního představitele sliveneckého Mramoru. Předsedou představenstva byl až do poloviny ledna Jan Slosiarik, který působil v Tykačově Motoinvestu stejně jako v obchodníkovi s miliardovými pohledávkami EC Group.

O novém majiteli je již známo více. Byznysmen Martin Sýkora má za sebou též krátký flirt s politikou, když na ministerstvu dopravy dělal náměstka Vítu Bártovi. Stejný post zastával také Lukáš Hampl, nový ředitel Mramoru. Na ministerstvu dopravy působil ve funkci náměstka tři roky. Skončil s nástupem bývalého ministra Antonína Prachaře (ANO) na začátku roku 2014. Byl též v dozorčích radách ČEZ a Českých drah.

Mramor ze Slivence zdobí mimo jiné sídlo sněmovny, Národní muzeum nebo Schwarzenberský palác. Historie sahá až do 13. století, kdy tam mramor začal těžit Řád křižovníků s červenou hvězdou.

Podvody i špatná kvalita. Správa rezerv řeší potíže s leteckým petrolejem

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!