Nadšení developerů z tuzemských hor ochladlo

Pár týdnů hlavní lyžařské sezony není dostatečným důvodem pro koupi bytu v tuzemských horách. Poté, co na české domácnosti začala doléhat finanční krize, couvají developeři z řady projektů. Navíc se zvyšuje konkurence z druhé strany hranic.

 ilustrační foto
8.2.2012 8:16   |  

„V současné době jsme pozastavili všechny plánované projekty výstavby horských apartmánů,“ řekl deníku E15 manažer developerské společnosti Bemett Jan Koubík. Firma už jen doprodává poslední apartmány v Deštném v Orlických horách a Ramzové v Jeseníkách. „Horský apartmán je jedna z věcí, kterou k životu nezbytně nepotřebujete, a proto také logicky jednou z prvních, které se v případě nenadálého zhoršení ekonomické situace budete chtít zbavit. Postupné ochlazování trhu rekreačních nemovitostí pozorujeme už od roku 2009,“ říká Koubík.


Čtěte také: Vyšší DPH? Ze zdražování bytů rychle sešlo


V nabídce realitních a dražebních společností je aktuálně velké množství pozemků s připravenými projekty. Týká se to i lokalit, kde dřív panoval čilý stavební ruch, jako jsou Špindlerův Mlýn nebo Harrachov. V tomto krkonošském středisku vzniklo v minulých letech přes šest stovek rekreačních bytů. Podobný boom zažívala nedávno Šumava. Na prodej je tam teď například pozemek s projektem komplexu tří budov v developery dříve vyhledávané obci Borová Lada uprostřed šumavského národního parku.

Bytům v českých horách, jejichž ceny začínají na milionu korun a někdy i výrazně výš, konkurují nabídky na druhé straně hranice. Plzeňská realitní kancelář inzeruje na německé straně Šumavy dvoupokojový apartmán za 850 tisíc korun či garsonku v Bavorské Rudě za 750 tisíc korun.

Problémem některých tuzemských horských areálů bývají nedostatečné možnosti zábavy a dalších aktivit kromě tradičních zimních sportů. Na Klínovci v Krušných horách chybí i obchody se základními potravinami, přičemž nejbližší prodejna je v německém Oberwiesenthallu. Zájemci o nové apartmány proto přibývají pomalu. Investor loni dokončené první etapy projektu Klínovec Meadows začal nedávno nabízet byty a řadové domky ve svém komplexu i ke krátkodobému pronájmu.

Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web