Největší developeři válcují pražský trh s novými byty

Central Group Dušana Kunovského, Ekospol Evžena Korce, Finep Michala Kociána a jeho společníků a Trigema Marcela Sourala. Když se mezi ně vklíní ještě korporátní Skanska, vynoří se pětice největších developerů, která už není daleko od ovládnutí poloviny pražského trhu s novými byty. A to jak z hlediska tržeb, tak podle počtu prodaných bytů.

Ilustrační foto
25.7.2014 6:10   |  

„Podíly na trhu nejvíce ovlivňuje přísun nových velkých projektů, který lze u první pětky očekávat pravidelně po dobu celého roku. Zisk nadpoloviční většiny trhu je otázkou krátkého časového horizontu. Zřejmě k tomu dojde již na konci tohoto roku,“ řekl deníku E15 majitel firmy Trigema Marcel Soural.

Koncentrace trhu probíhá na pozadí rostoucích prodejů. Podle společných údajů Ekospolu, Skansky a Trigemy se v metropoli jen ve druhém čtvrtletí prodalo 1500 bytů, což je meziroční nárůst o 30 procent. Optimistické proklamace developerů potvrzuje také Český statistický úřad. Počet zahájených bytů se v Praze od ledna do konce května zvýšil o 17 procent. „Z našich analýz vyplývá, že narůstá i počet bytů koupených na investici. V současné době se tento podíl pohybuje okolo třiceti procent,“ uvedl šéf Ekospolu Evžen Korec. Prodejům mimo jiné nahrávají nízké úroky hypoték.

Ceny novostaveb neporostou

Ani v této situaci ale podle ředitele Trigemy Sourala ceny novostaveb nijak zvlášť nerostou. Velcí stavitelé totiž sázejí hlavně na prodej velkých objemů a spokojí se tak s menší marží. O to riskantnější jsou pak ale pro ně neočekávané náklady typu daně z přidané hodnoty, kterou od letošního roku musejí developeři platit také za pozemky pod stavbami. Část z nich to riskla a vzala náklad na sebe. Další už ale museli zdražit.

Ceny pražských novostaveb přitom v posledním období hodně stlačila válka mezi Korcovým Ekospolem a Kunovského Central Group. Obě firmy se tvrdě střetly v Horních Měcholupech.

Cena zůstává u klientů stále rozhodujícím kritériem. Naopak celkovou technickou kvalitu projektu lidé paradoxně příliš neřeší. Kromě ceny rozhoduje podle developerů i blízkost parků a klid v lokalitě. Svou roli hraje i dopravní dostupnost.

Central Group nyní tvrdí, že podobně ostrý nástup startuje v centru Prahy. Na Žižkově začne od září nabízet téměř sedm stovek jednotek. „Obdobně jako přede dvěma roky v Měcholupech, i v září půjde doslova o cenovou revoluci, jen tentokrát v širším centru Prahy,“ holedbá se Kunovský s tím, že v širším centru metropole nabídne celkem 1400 bytů za čtyři miliardy korun.

Chuť spotřebitelů utrácet roste, tvrdí developeři

Developeři věští, že růst bude pokračovat. „Politickoekonomická stabilita spolu s výhodnými sazbami posilují spotřebitelskou důvěru. Předpokládáme proto, že chuť nakupovat byty bude ještě o něco větší,“ sdělila Naděžda Ptáčková, ředitelka vývoje projektů a akvizic Skanska Reality.

Budoucí realita se však může ubírat i jiným směrem. Napovídá to hodnota stavebních povolení na bytové stavby, které úřady udělily za prvních pět měsíců letošního roku.

Podle statistiků tato suma klesla o devět procent na 10,9 miliardy korun.


Čtěte také:

Východní kapitál jde po realitách v centru Prahy

Polský developer zvažuje expanzi do Česka, peníze chce získat na burze

Češi při koupi nového bytu ignorují kvalitu stavby. Sázejí na slevy

Autor: Daniel Novák

Komentáře

Čtěte také

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí aktualizováno

Hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku projelo dnes po 11:00 prvních 35 vozidel americké vojenské techniky z armádního konvoje, který míří na cvičení Saber Strike do Pobaltí.… více

Komerční prezentace
Mobilní web