Největší nedobrovolná dražba: komplex v Brandýse koupila CPI za 340 milionů

13.10.2010 18:11   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Tovární komplex na okraji Brandýsa nad Labem získala v největší tuzemské nedobrovolné dražbě firma ze skupiny CPI. „Společnost Komura, která se stala vydražitelem, je součástí CPI Group,“ potvrdil E15 generální ředitel CPI Zdeněk Havelka. CPI za komplex zaplatila 340 milionů korun. Vyvolávací cena areálu, pronajatého výrobní společnosti Continental Automotive Czech Republic, byla necelých 285 milionů korun. Dražbu zajišťovala společnost Naxos.

Dosavadní majitel nemovitosti, firma Cambados, měl problémy se splácením úvěru a věřitel, jímž je německá banka Eurohypo, proto poslal pozemky do dražby. Změna majitele by podle Havelky neměla mít žádný vliv na provoz Continentalu, který v závodě na výrobu dílů pro automobilový průmysl zaměstnává na 1500 lidí. „Nemovitost kupujeme se stávajícími nájemními smlouvami a naším cílem je v nich pokračovat,“ řekl Havelka.

Tovární komplex leží v průmyslové zóně na jižním okraji Brandýsa nad Labem jeden a půl kilometru od dálnice Praha - Mladá Boleslav. Má vlastní pozemky o rozloze více než 89 tisíc čtverečních metrů, tři velké výrobní haly, dvě haly skladové a stejný počet administrativních budov. V areálu je také 618 míst pro osobní automobily a nechybějí ani rozsáhlé manipulační a odstavné plochy pro nákladní automobily.

Continental Automotive Czech Republic vyrábí elektronické, elektrické a mechatronické díly do osobních automobilů. Tato bývalá dceřiná společnost Siemensu zaměstnává v Brandýse kolem jednoho a půl tisíce lidí.

Prodejů vynucených bankami v letošním roce výrazně přibývá, ať už formou nedobrovolných dražeb či po dohodě s dlužníkem třeba méně nápadnou formou výběrového řízení. Jednou z prvních letošních vynucených dražeb byl prodej pozemku v plzeňské průmyslové zóně Borská Pole, o němž jako věřitel rozhodla Unicredit Bank.

Skupina CPI, za níž stojí miliardář Radovan Vítek, je letos nejaktivnějším investorem do nemovitostí na českém trhu. Kromě kancelářské budovy Nestlé v Praze 4 a téměř tří tisíc bytů v Litvínově postupně nakoupila také řadu maloobchodních nemovitostí. Celkem už letos CPI investovala do realit na tři miliardy korun. Výrobní areál v Brandýse nad Labem je její první letošní akvizicí také v oblasti průmyslových nemovitostí.


Zájem o pronajaté areály stoupá

Trh výrazně ožil, ale prodávají se jen výnosové nemovitosti, říká Lubor Svoboda z dražební firmy Naxos

E15: Počet dražeb se letos zdvojnásobil. Týká se to i průmyslových nemovitostí?

Hlavně od druhého kvartálu je velký nárůst u všech kategorií, od logistických areálů po výrobní. Obrovsky narostly nemovitosti z insolvenčních řízení a ještě zhruba rok budou přibývat, protože banky začaly po jednání s dlužníky uvolňovat areály, u nichž není šance na revitalizaci.

E15: Jaká je poptávka?

Trh se za uplynulý půlrok silně oživil. Areály, které mají kvalitní nájemce a bonitní výnos, jsou atraktivním zbožím, po němž je mezi finančními investory poptávka.

E15: Platí to i pro starší výrobní podniky v menších městech?

Těch je spousta. Továrničky a areály, kde sídlí řada živnostníků a malých firem, mohou být zajímavé, pokud se nacházejí v kvalitním místě s dobrou dopravní dostupností. Naopak některé odlehlé areály bez výnosů nejspíš kupce nenajdou a zůstanou zakonzervované.

E15: Jak dlouho teď trvá, než se podaří najít kupce?

V průměru kolem půl roku.

E15: Prodáváte areál bývalé Lachemy v Brně. Proč ho nabízíte rozparcelovaný na jednotlivé pozemky a objekty?

Areál rozdělený na části si mohou za zajímavých podmínek pronajímat místní firmy. Bylo by naivní hledat investory pro velké areály, pokud nemají zajištěné výnosy. dna

Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web