Největší realitní obchod letos udělala Generali PPF

18.6.2010 7:14   |  

Podnikatel Milan Janků nešel při prodeji kancelářské budovy City Empiria na pražské Pankráci pro kupce daleko. Za největší letošní investiční transakcí na tuzemském realitním trhu totiž stojí skupina PPF, s níž Janků loni vytvořil společný holding, do kterého vložil část svých projektů.

„Budovu City Empiria koupila jedna z firem spadajících do struktury Generali PPF Holdingu jako součást svého investičního portfolia,“ potvrdil deníku E15 mluvčí holdingu Richard Kapsa. Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera má v holdingu s třetí největší evropskou pojišťovnou 49procentní podíl. Generali PPF Holding působí ve 13 zemích střední a východní Evropy a v Kazachstánu.

Nákup výškové budovy City Empiria a přilehlého konferenčního centra City Forum za 1,8 miliardy korun nechce nový majitel dál komentovat. Developerská firma ECM Real Estate Investments, kterou kontroluje Janků, z prodeje po odečtení závazků získala jen zhruba 310 milionů korun. Developer, který se potýká s problémy, postupně ořezává části svého pankráckého portfolia.

ECM kromě budov City Empiria a Forum prodal letos na jaře plánovaný kancelářský projekt City Court. Téměř za 200 milionů korun ho koupila společnost Skanska. Na konci loňského roku se ECM zbavila věžáku City Tower, který získal za 3,4 miliardy korun tuzemský investor napojený na firmu J&T.

ECM prohloubila v prvním čtvrtletí ztrátu na 154 milionů korun oproti 23 milionům korun ve stejném období loňska. V květnu developerovi hrozilo, že držitelé obligací budou požadovat jejich předčasné splacení, a to kvůli vyššímu zadlužení firmy, než jaké povolují smluvní podmínky dluhopisů.

I přes prodej některých nemovitostí chystá ECM v Praze na Pankráci vlastní projekty za 3,5 miliardy korun. Například výšková budova City Epoque má nabídnout luxusní byty, zatímco City Deco bude dalším kancelářským komplexem. Kromě Česka společnost podniká také v Rusku a Číně.

Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web