O zateplovací dotace není zájem, státu zůstanou stovky milionů

Majitelé rodinných domů si na renovace a úsporné technologie z celkového balíku 1,9 miliardy korun zatím odnesli jen 330 milionů. V letošní výzvě programu Nová zelená úsporám tak zůstanou nevyužity stovky milionů korun. Asociace Šance pro budovy na základě průzkumu mezi projektanty a energetickými specialisty totiž odhaduje, že v přípravě jsou projekty, které budou mít nárok na dotaci ve výši 700 milionů korun.

Ilustrační foto
11.9.2014 6:56   |  

„Letos se celých 1,9 miliardy korun nevyčerpá. Peníze ale nepropadnou, převedeme je do dalšího roku. To už by mohly sloužit i na renovaci bytových domů,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.

Anketa

Využili jste někdy státní dotační program, jako například Zelená úsporám?

Ano Ne

V anketě hlasovalo 496 čtenářů.

další ankety

Fond v létě zjednodušil administrativu související s vyřizováním žádostí o dotace a zvýšil dotaci na vypracování projektové dokumentace. Nyní se chystá na osvětovou kampaň ve 28 českých městech. „Musíme lidi přesvědčit, že má smysl do zateplování domů investovat,“ dodává Valdman.

Dosud brzdila ochotu majitelů renovovat své domy složitá administrativa, ale také nejistota související s hospodářskou recesí, domnívá se Valdman. Na malém zájmu se podepsal také nedostatek energetických auditorů, jejichž posudek je pro žádost o dotaci nezbytný.

Ve sněmovně je už novela zákona, která by dovolila fondu, aby u menších renovací uznával i posouzení energetické bilance specialisty, kteří nyní vystavují průkazy energetické náročnosti budov. Těch je desetkrát více než auditorů.


Čtěte také:

Ze Zelené úsporám se zatím rozdělila jen desetina dotací

Tony Robson: Přímé dotace úspor nejsou správnou cestou

Výrobci stavebních izolací varují, že odejdou z Evropy

Autor: stu

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web